Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?

Wpisy z tagiem: Ewangelia na niedzielę

niedziela, 29 listopada 2015

Ewangelia na niedzielę 29 listopada 2015

koniec świata

Będą też znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga ogarnie narody bezradne wobec wzburzonego morza. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu tego, co ma nadejść na ziemi, gdyż moce niebieskie zostaną wstrząśnięte. Wtedy zobaczą Syna Człowieczego przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy to zacznie się dziać, wyprostujcie się i podnieście głowy, bo zbliża się wasze odkupienie.
Uważajcie więc na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa oraz trosk codziennego życia., aby ten dzień nagle was nie zaskoczył. Przyjdzie on bowiem nieoczekiwanie na mieszkańców całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście zdołali uniknąć tego wszystkiego, co ma się zdarzyć, i mogli stanąć przed Synem Człowieczym. <

Ewangelia wg Św. Łukasza, 21, 25-28, 34-36

W kolejną już niedzielę słyszymy zapowiedź końca świata. Przerażająca wizja, wobec której tak naprawdę trudno się przygotować czy nawet oswoić. Jak w obliczu zagłady zachować spokój i podnieść głowę? Jak czuwać i modlić się? Obżarstwo i pijaństwo można sobie darować, ale troski życie codziennego? Czy matka może nie dać dzieciom jedzenia, gdyż zajęta jest modlitwą? W oczekiwaniu na koniec świata przestajemy pracować, siadamy i z różańcem w ręku oczekujemy końca świata? Taką metodę stosujemy niektóre sekty, słyszymy o tym co kilka lat. Zbiera się grupa z przywódcą, ogłaszają konkretny termin końca i zamykając się gdzieś na farmie w Ameryce czy w opuszczonej kopalni w Rosji - czekają. Potem z reguły następuje zbiorowe samobójstwo, a świat trwa dalej...
A może nie powinniśmy traktować tych słów tak zupełnie dosłownie? Może nie jest to wcale wybór albo troski życia codziennego albo czuwanie? Istotne jest natomiast to, aby nie przesłoniły nam one tego, co w życiu jest najważniejsze? A o modlitwie i czuwaniu i tak powinniśmy pamiętać na co dzień, a nie tylko w obliczu kataklizmu? Tym bardziej, że nie wiemy, kiedy to będzie ani czy go doczekamy. Kładąc się spać nie mamy pewności, że rano się obudzimy, a wychodząc z domu czy do niego wrócimy. Nasz pojedynczy, osobisty koniec świata może zdarzyć się w każdej chwili.

Właśnie zaczyna się Adwent. Czas oczekiwania. Przez cały grudzień będziemy zaprzątnięci przedświątecznym zgiełkiem. Czy w pogoni za prezentami, choinką, karpiem i makowcem znajdziemy choć chwilę, aby pójść do spowiedzi? Aby chociaż raz wstać wcześniej i pójść na roraty?

 

niedziela, 22 listopada 2015

Ewangelia na niedzielę 22 listopada 2015

Chrystus Krół

Jezus przed Piłatem
Piłat więc znowu wrócił do pretorium, przywołał Jezusa i zapytał Go: "Czy Ty jesteś królem Żydów?" Jezus rzekł: "Mówisz to od siebie, czy też inni powiedzieli ci to o Mnie? Wówczas Piłat powiedział: "Czyż ja jestem Żydem? To Twój naród i wyżsi kapłani wydali mi Ciebie. Co zrobiłeś?". Jezus rzekł: "Moje królestwo nie jest z tego świata. Gdyby moje królestwo było z tego świata, moi poddani walczyliby, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś moje królestwo nie jest stąd. Wówczas Piłat rzekł Mu: "A więc jesteś królem". Jezus odparł: "To ty mówisz, że jestem królem. Ja urodziłem się i przyszedłem na świat po to, aby dać świadectwo prawdzie . Każdy, kto jest z prawdy, jest mi posłuszny".

Ewangelia wg Św. Jana, 18, 33-37

Królestwo moje nie jest z tego świata...
Czy sens tych słów do nas dociera? Chyba w wielu przypadkach nie do końca. Przyznajemy Jezusowi jak najbardziej ziemskie atrybuty władzy. Budujemy nowe , coraz okazalsze świątynie, wieszamy krzyże wszędzie gdzie się da, a na życie zgodnie z Jego naukami poświęcamy już znacznie mniej energii. Priorytety powinny być zupełnie inne.
Jezus przyszedł na nasz ziemski świat jako syn ubogiego cieśli, nie sięgał po władzę i bogactwo.

Ten świat/wszechświat należy do Boga, sam go stworzył i oddał człowiekowi we władanie. Chyba jednak nie po to,  aby uzyskać kolejne, mało znaczące tytuły władzy ziemskiej i posłuch wobec niej. Każdy człowiek ma wolną wolę i sam dokonuje wyborów w swoim życiu. Jednak wszystko to, co robimy zgodnie z Dekalogiem, Ewangelią nie powinno wypływać ze strachu, a z miłości do Boga. W pewien sposób tak jak dziecko wykonujące wolę rodziców - nie z obawy przed karą, ale dlatego, że kocha rodziców i nie chce ich zasmucać.

 

niedziela, 15 listopada 2015

Ewangelia na niedzielę 15 listopada 2015

Hans Memling - Sąd Ostateczny

Przyjście Syna Człowieczego
W tych dniach, po tej udręce,
słońce się zaćmi
i księżyc straci blask
i gwiazdy będą spadały z nieba
a moce niebieskie
zostaną wstrząśnięte.
Wtedy ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach z wielką mocą i chwałą. Wówczas pośle aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańców ziemi aż po krańce nieba.
Przypowieść o drzewie figowym
Uczcie się na przykładzie drzewa figowego: Gdy jego gałązka staje się miękka i wypuszcza liście, rozpoznajecie, ze zbliża się lato. Tak też i wy, gdy zobaczycie, że to się dzieje, wiedzcie, że jest blisko, we drzwiach. Zapewniam was: Nie przeminie to pokolenie, dopóki nie spełni się to wszystko. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.
Konieczność czuwania
O tym jednak, kiedy nadejdzie ten dzień, nikt nie wie: ani aniołowie, ani Syn, tylko Ojciec.

Ewangelia wg Św. Marka, 13, 24-32

Apokalipsa, Koniec świata, Sąd Ostateczny - te wizje przerażają od dawna. Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo nawet, czy dożyjemy czy też będziemy to przeżywać będąc już po tamtej stronie.
Czy godnie z dzisiejszą przypowieścią o drzewie figowym jesteśmy w stanie rozpoznać znaki świadczące o tym, ze koniec świata jest już blisko? Gdzie ich szukać, aby je rozpoznać, nie poddając się jednocześnie paranoi? Groźne, nietypowe zjawiska przyrody? A może to, co dzieje się na świecie, wywołane wśród ludzi i przez ludzi? Mam wrażenie, że patrząc na ostatnie wydarzenia w Paryżu, trudno oprzeć się wrażeniu, że może być to jeden z tych znaków. Ludzie opłakujący zamordowanych przez terrorystów bliskich i przyjaciół, z pewnością mogą mieć takie poczucie. Dzisiejszy świat to jedna wielka globalna wioska, o tym co się dzieje gdzieś na świecie, dowiadujemy się bardzo szybko, obserwujemy wydarzenia czy to na ekranie telewizora czy w internecie. Siedzimy wygodnie w domu, widzimy tragedie  i ...  No właśnie - i co? Jesteśmy wrażliwi, więc biegniemy z zapalonym zniczem pod ambasadę, konsulat czy jakiś instytut związany z Francją. Likujemy posty na Facebooku, chcąc okazać swoją solidarność z Francuzami. Trochę też pewnie cieszymy się, że "nas to bezpośrednio nie dotyczy", u nas takich ataków terrorystycznych nie ma i nie będzie. Na wszelki wypadek jednak wyrażamy sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców z Syrii, nie chcąc wpuszczać obcych kulturowo muzułmanów pod nasz podobno gościnny polski dach. I to wszystko. A gdyby tak spojrzeć na te wydarzenia nie tylko w kontekście tu i teraz, ale w aspekcie wieczności? Dnia ani godziny nie znamy, powinniśmy żyć tak, aby być przygotowanym w każdej chwili. Jest to jednak bardzo trudne. Ja mam jeszcze wiele spraw do załatwienia i nie dopuszczam do siebie myśli, że idąc na koncert czy pijąc kawę w kawiarni, mogłabym, tak jak dziesiątki ludzi we Francji, już nie wrócić do domu.
Czy wydarzenia 13 listopada 2015r. w Paryżu to ostrzeżenie? Miękka, wypuszczająca listek gałązka figowa wskazująca, że jest blisko, we drzwiach?

Pomódlmy się za tych, którzy zginęli w Paryżu.....

 

niedziela, 08 listopada 2015

Ewangelia na niedzielę 8 listopada 2015

wdowi grosz

Zarzuty wobec nauczycieli Pisma
Nauczał dalej: "Miejcie się na baczności przed nauczycielami Pisma. Chętnie chodzą w wytwornych szatach, lubią pozdrowienia na placach, pierwsze krzesła w synagogach i honorowe miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ich spotka surowszy wyrok".
Wdowi grosz
Potem, siedząc naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał do niej drobne pieniądze. Wielu bogatych wrzucało wiele. Gdy przyszła pewna uboga wdowa, wrzuciła dwie drobne monety, czyli jeden kwadrans. Wtedy przywołał swoich uczniów i powiedział do nich: "Zapewniam was: Ta uboga wdowa wrzuciła więcej od wszystkich, którzy wrzucali do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało, a ona ze swego ubóstwa wrzuciła wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie".

Ewangelia wg Św. Marka, 12, 38-44

Czytając te perykopę, od razu skojarzyłam sobie właśnie opublikowaną we Włoszech książkę (a nawet chyba dwie?) na temat skandali finansowych w Watykanie.

Krytyka finansów Watykanu

Same skandale nie są raczej niczym zaskakującym, zamiłowanie do bogatego i wygodnego życia wielu Kościelnych dostojników czy nawet prostych księży jest widoczne. U nas nawet jest znane powiedzenie "kto ma księdza w rodzie - tego bieda nie ubodzie".  Patrząc na to symbolicznie - rzucony na tacę wdowi grosz idzie np. na zakup luksusowej limuzyny... Nie dotyczy to tylko kapłanów w Watykanie - takich przykładów również w naszym polskim Kościele znajdziemy wiele. Wystarczy przypomnieć chociażby prace Komisji Majątkowej.  Jest to smutne, choć moim zdaniem nieuprawnione jest rozciąganie tego na wszystkich księży czy hierarchów.  Jest wielu księży, dla których pieniądze nie są najważniejsze i potrafią pełnić swoją posługę z powołania, nie dla mamony.
Oczywiście nie oczekuję,  żeby ksiądz chodził w podartej sutannie i żywił się suchym chlebem, nie w tym rzecz. Nawet patrząc z punktu widzenia realiów współczesnego świata - kapłan wykonuje pracę, za którą należy mu się wynagrodzenie. Do mnie trafia jednak bardziej podejście bardziej wspólnotowe. Każda parafia to dbająca o swoje dobro wspólne: utrzymanie kościoła i pracujących w parafii kapłanów. To wymaga środków finansowych i nikt za nas tego nie załatwi. W mojej parafii był kiedyś zwyczaj, że w każda drugą niedzielę miesiąca pieniądze z tacy były przeznaczane na cele inwestycyjne, zawsze było wiadomo - na jakie, a wysokość zebranej kwoty ogłaszana tydzień później . Poza tym na początku każdego roku proboszcz przedstawiał statystyki, w tym ile pieniędzy zebrano w roku poprzednim i na co zostały przeznaczone. Obecny proboszcz już tego nie robi - wprawdzie jedna taca w miesiącu jest przeznaczana na cele administracyjno-gospodarcze, ale nie ma już np. rocznego rozliczenia. Moim zdaniem - to źle, zresztą widać efekty:  na tacę wrzucanych jest o ok.30% mniej niż kiedyś. Poza tym jakoś chyba zmalało poczucie odpowiedzialności parafian za parafię. A przecież wiadomo, że kościół trzeba ogrzać, oświetlić itp. To nie sprawa proboszcza, a nas wszystkich. Skoro jednak stosowana jest zasada: dajcie pieniądze, a ja sam zdecyduję na co je przeznaczę - to przestajemy się trochę tym martwić. Szkoda, tym bardziej, że jakoś w ogóle nie widać żadnego wystawnego trybu życia kapłanów pracujących w parafii, nie wydaje mi się, aby pieniądze były marnowane. Nie słyszałam też nigdy o wymuszaniu wysokich datków za posługi typu ślub czy pogrzeb. Chyba jednak pokutuje tu duch traktowania finansów Kościoła jako tematu tabu. Po co?
Aż się prosi, aby przywołać słowa papieża Franciszka "chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich"...

 niedziela, 01 listopada 2015

Ewangelia na niedzielę 1 listopada 2015

kazanie na Górze

Kazanie na Górze
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. Gdy usiadł, zbliżyli się do Niego uczniowie. Wtedy odezwał się i zaczął nauczać.
Błogosławieństwa
Szczęśliwi ubodzy w duchu,
ponieważ do nich należy królestwo niebieskie. (link)
Szczęśliwi, którzy cierpią udrękę,
ponieważ będą pocieszeni. (link)
Szczęśliwi łagodni,
ponieważ oni odziedziczą ziemię. (link)
Szczęśliwi, którzy są głodni i spragnieni sprawiedliwości,
ponieważ oni będą nasyceni. (link)
Szczęśliwi miłosierni,
ponieważ oni dostąpią miłosierdzia. (link)
Szczęśliwi, którzy mają czyste serce,
ponieważ oni będą oglądać Boga. (link)
Szczęśliwi, którzy zabiegają o pokój,
ponieważ oni zostaną nazwani synami Bożymi. (link)
Szczęśliwi, którzy są prześladowani za sprawiedliwość,
ponieważ do nich należy królestwo niebieskie. (link)
Jesteście szczęśliwi, gdy was znieważają, prześladują i oczerniają z mojego powodu. Cieszcie się i radujcie, bo wielka jest wasza zapłata w niebie. Tak samo przecież prześladowano proroków, którzy byli przed wami.

Ewangelia wg Św. Mateusza, 5, 1-12a

Uroczystość Wszystkich Świętych to najlepszy dzień na perykopę poświęconą kazaniu na Górze. Przy każdym z ośmiu błogosławieństw jest link do notki, poświęconej właśnie konkretnemu błogosławieństwu.
Patrząc na kazanie na Górze całościowo - mam wrażenie, ze jest to zbiór zasad dopełniających Dekalog. Przykazania mówią nam, czego nie należy robić, błogosławieństwa - co należy robić. Jezus wyraźnie mówi o tym, że nie wystarczy nie robić źle - konieczne jest robienie dobrze. W  mojej parafii był kiedyś proboszcz, który na początku każdej mszy mówił: "przeprośmy Boga za wszystkie nasze grzechy i za zaniechanie dobro". Warto wziąć sobie te słowa do serca, nie wystarczy nie robić źle, powinniśmy też robić dobro.

Odwiedzamy dziś groby naszych bliskich, stawiamy kwiaty, zapalamy znicze, wspominamy i  modlimy o życie wieczne dla nich.  Ja mam taki odruch, że myśląc o moich bliskich, którzy odeszli - spoglądam w górę, w stronę nieba. Wierzę w to, że zasłużyli na nie i w dzień Wszystkich Świętych mają swoje święto.
Wprawdzie tłum ludzi na cmentarzu i korki na drogach dojazdowych nie sprzyjają refleksji, ale może warto znaleźć właśnie dziś chwilę czasu na zastanowienie się także nad własną świętością? Co stoi nam na przeszkodzie, abyśmy z czystym sumieniem mogli powiedzieć o sobie, że zaszliśmy daleko na tej drodze? W znajomości naszych błędów tkwi nasza siła, znając nasze wady łatwiej będzie z nimi walczyć. Podpowiedzią może być właśnie Kazanie na Górze.

 


niedziela, 25 października 2015

Ewangelia na niedzielę 25 października 2015

uzdrowienie niewidomego

Uzdrowienie Bartymeusza
Kiedy razem z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, siedział przy drodze niewidomy żebrak Bartymeusz, syn Tymeusza. Słysząc, że Jezus z Nazaretu przechodzi, zaczął głośno krzyczeć: "Synu Dawida, Jezusie, zmiłuj się nade mną". Wielu nakazywało mu, aby umilkł, lecz on jeszcze głośniej krzyczał: "Synu Dawida, zmiłuj się nade mną". Wtedy Jezus zatrzymał się i rzekł: "Zawołajcie go!". I przywołali niewidomego, mówiąc mu: "Odwagi, wstań, woła cię!" On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się i szedł do Jezusa. A Jezus zwrócił się do niego: "Co chcesz, abym ci uczynił?" Niewidomy odpowiedział Mu: "Rabbuni, żebym przejrzał". Odrzekł Jezus: "Idź, twoja wiara cię uzdrowiła". Zaraz przejrzał i szedł drogą za Nim.

Ewangelia wg Św. Marka, 10, 46-52

Wiara czyni cuda i góry przenosi - tę zasadę, w bardzo szerokim kontekście, znają wszyscy. Często sprawdza się w życiu. Czy jednak brak cudu oznacza zbyt małą wiarę? Czasami pewnie tak, ale nie jest to jednak takie proste.
Moja wiara w nadprzyrodzone uzdrowienia jest bardzo sceptyczna. Bardziej wierzę w niezbadane możliwości naszego mózgu, który jest w stanie pobudzić takie siły obronne naszego organizmu, że dochodzi do samouleczenia niektórych schorzeń. Silna wiara jest w stanie to sprawić. Co oczywiście nie wyjaśnia wszystkich przypadków, kiedy do cudownego uleczenia dochodzi na skutek modlitwy drugiego człowieka. Takich przypadków nie da się wyjaśnić w racjonalny sposób, tu jeszcze wyraźniej widać działanie Boga. I to, że Bóg nas słucha i czasem spełnia nasze prośby. Nie zawsze i nie wszystkie, Bóg nie działa jak przysłowiowa złota rybka spełniająca życzenia. Nie jest też przekupny - nie można się targować, obiecywać Bogu jak bardzo zmienimy swoje życie, jeśli tylko sprawi cud....

niedziela, 18 października 2015

Ewangelia na niedzielę 18 października 2015

Pan i sługa

Prośba Jakuba i Jana
Wtedy podeszli do Niego synowie Zebedeusza, Jakub i Jan i powiedzieli: "Nauczycielu, chcemy, żebyś uczynił to dla nas to, o co Cię poprosimy". On ich zapytał: "Co takiego chcecie, abym wam uczynił?". Rzekli Mu: "Spraw, abyśmy zasiedli w Twojej chwale: jeden po Twojej prawej stronie, a drugi po lewej". Jezus im powiedział: "Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?" Odpowiedzieli Mu: "Możemy". Lecz Jezus im odpowiedział: "Kielich, który Ja mam pić, będziecie pić; i chrzest, którym Ja jestem ochrzczony, wy też przyjmiecie. Jednak nie do Mnie należy rozdawać miejsca po mojej prawej lub po lewej stronie, lecz dostaną je ci, dla których je przygotowano". Gdy to usłyszało dziesięciu, zaczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i powiedział: "Wiecie, że ci, którzy są uznawani za władców narodów, ciemiężą je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak powinno być wśród was. Ale kto by chciał stać się wielki między wami, niech będzie waszym sługa. A kto chciałby być między wami pierwszy, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać swoje życie jako okup za wielu".

Ewangelia wg Św. Marka, 10, 35-45

Tę perykopę najbardziej do serca powinni wziąć sobie wszyscy, którzy sprawują władzę i to szeroko rozumianą. Nie tylko w kontekście stosunków np. przełożony - pracownik czy rząd - obywatele itp. ale także np. rodzice - dzieci. Władza to nie tylko możliwość pokazania "to ja tu rządzę" i mam prawo wydawać polecenia, ale przede wszystkim odpowiedzialność za tych, którzy nam podlegają.
Za tydzień mamy wybory parlamentarne, będziemy wybierać tych, którzy w naszym imieniu będą nami rządzić. Niezależnie od sympatii politycznych i chęci oddania swojego głosu na konkretne ugrupowanie, może celowe byłoby zastanowienie się nad tym, kogo konkretnie chcemy poprzeć? Na każdej liście jest wiele osób, są też niestety tacy, dla których główną motywacją są atrybuty władzy, a nie chęć służenia innym. Może lepiej ich nie wybierać?


niedziela, 11 października 2015

Ewangelia na niedzielę 11 października 2015

Ucho Igielne

Bogaty człowiek
Gdy wyruszał w drogę, przybiegł pewien człowiek i padając przed nim na kolana, zapytał: "Nauczycielu dobry, co mam zrobić, aby osiągnąć życie wieczne?". Jezus mu odrzekł: "Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg. Znasz przykazania: Nie popełniaj morderstwa, nie cudzołóż, nie kradnij, nie składaj fałszywego zeznania, nie dokonuj grabieży, otaczaj szacunkiem swego ojca i matkę". On Mu odpowiedział: "Nauczycielu, przestrzegałem tego wszystkiego od młodości". Wtedy Jezus przyjrzał mu się, umiłowała go i powiedział: "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem wróć i chodź za Mną" Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony. Miał bowiem wiele posiadłości. Wtedy Jezus, rozglądając się wokoło, powiedział do swoich uczniów: "Jak trudno jest wejść do tym, którzy mają majątek". Uczniowie zdumieli się na te słowa, lecz On powtórzył: "Dzieci, jakże trudno jest wejść do królestwa Bożego! Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego." Oni tym bardziej się się zdumiewali i mówili między sobą: "Któż więc może się zbawić?" Jezus przyjrzał im się uważnie i powiedział: "Dla ludzi to niemożliwe, ale nie dla Boga, bo dla Boga wszystko jest możliwe". Wówczas Piotr powiedział do Niego: "Oto my zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą". Jezus odpowiedział: "Zapewniam was: Każdy, kto opuścił dom, braci, siostry, matkę, ojca, dzieci albo pole ze względu na Mnie i ze względu na Ewangelię, otrzyma stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól wśród prześladowań, a życie wieczne w przyszłości".

Ewangelia wg Św. Marka, 10, 17-30

Dzisiejsza perykopa wprost mówi o tym, że nie wystarczy przestrzegać przykazań, aby zostać zbawionym. Patrząc literalnie - Dekalog składa się większości z zakazów, wręcz zaczynając się od słowa Nie.  Jezus jednak mówi, że to za mało. To, że nie czynimy zła, nie oznacza wcale, że jesteśmy dobrymi ludźmi. Potrzeba czegoś więcej - powinniśmy też czynić dobro, to postawa właściwa dla chrześcijanina. Co to oznacza w praktyce? Oddawanie wszystkiego co mamy? Czy bieda jest konieczna do zbawienia?
Moim zdaniem niekoniecznie. Istotny jest tu chyba umiar i właściwe priorytety. Jeżeli chęć wzbogacenia się jest dominująca, a różnego rodzaju dobra materialne stanowią cel sam w sobie - łatwo można się zagubić i zapomnieć, co powinno być najważniejsze. Wprawdzie im więcej posiadamy, tym łatwiej się żyje, ale w obliczu wieczności jest to niewiele warte i mało się nam przyda, gdy kiedyś staniemy przed Bogiem. Może więc lepiej wykorzystać to, co mamy, aby podzielić się tym z innymi? Nie tylko dosłownie, często lepsze rezultaty daje przysłowiowa wędka i kurs łowienia ryb.
Mamy kapitalizm, ale jak bardzo drapieżne jest jego oblicze zależy od ludzi. Znam pewnego właściciela firmy, który w swoim biznesie stosuje metody bardzo nieetyczne. Wykorzystuje pracowników, wręcz nimi pomiatając, nie przestrzega żadnych, także tych podstawowych zasad wynikających chociażby z Kodeksu Pracy. W dodatku szantażuje zatrudnionych przez siebie pracowników groźbą utraty pracy.  Czy tak zdobyty majątek może przynieść szczęście? Na krótką metę pewnie tak, ale w dłuższej perspektywie, także tej ziemskiej, wcale nie jest to takie pewne. W tym przypadku już to zresztą widać. Może gdyby zmienił swoje postępowanie - łaska Boża sprzyjałaby mu bardziej? A przy okazji mógłby zrobić coś dobrego dla innych.
Największym zadowoleniem człowieka jest rezultat dobrych czynów...


 

sobota, 03 października 2015

Ewangelia na niedzielę 4 października 2015

Jezus błogosławi dzieci

Nierozerwalność małżeństwa
Wtedy przyszli do Niego faryzeusze i wystawiając Go na próbę, pytali, czy wolno mężowi rozwieść się z żoną. On ich zapytał: "Co wam nakazał Mojżesz?" Oni odpowiedzieli: "Mojżesz pozwolił spisać dokument rozwodu i oddalić". Wtedy Jezus odpowiedział im: "Napisał wam to przykazanie, dlatego, że macie zatwardziałe serca. Lecz od początku stworzenia Bóg stworzył ich mężczyzną i kobietą: Z tego powodu mężczyzna opuści ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną. I staną się dwoje jednym ciałem. I tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Tego więc, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela!". W domu ponownie uczniowie pytali Go o to. Powiedział im: "Jeśli ktoś porzuca żonę i żeni się z inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśliby ona porzuciła swego męża i wyszła za innego, też cudzołoży".
Błogosławieństwo dzieci
Przynoszono do Niego dzieci, aby je dotknął, ale uczniowie stanowczo tego zabraniali. Kiedy Jezus to zobaczył, oburzył się i powiedział: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, bo do takich jak one należy królestwo Boże. Zapewniam was: kto nie przyjmuje królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego". Potem brał je w objęcia i błogosławił, kładąc na nie ręce.

Ewangelia wg Św. Marka, 10, 2-16

Dzisiejsza perykopa nie pozostawia złudzeń - małżeństwo jest nierozerwalne. I niby wszyscy o tym wiedzą, teoretycznie rozwodów w Kościele nie ma, ale w praktyce różnie to wychodzi. Rozwód nie, ale unieważnienie małżeństwa całkiem nieźle funkcjonuje w naszej rzeczywistości. Nie znam statystyk, ale z pewnością nie są to liczby pomijalne. O czym to świadczy? Czy decyzja o zawarciu małżeństwa jest przez niektóre pary podejmowana zbyt pochopnie? Protokół przedślubny to tylko kolejna formalność, którą trzeba odfajkować bez głębszego zastanowienia? Jak wiele par tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że przysięga jest składana przed Bogiem i nie o papierek tu chodzi?

Słowa te nabierają dziś dodatkowego znaczenia - w Watykanie rozpoczyna się właśnie poświęcony rodzinie Synod Biskupów.  Biskupi dyskutować będą o roli rodziny we współczesnym świecie.  Oczekiwania są duże, choć raczej nie spodziewałabym się rewolucji. Jakoś nie wydaje mi się, aby mogło dojść do dopuszczenia żyjących w nowych związkach rozwodników do Komunii Św. W świetle dzisiejszego czytania wydaje się to wręcz niemożliwe. Z pewnością jednak nie można tych ludzi zostawić poza nawiasem Kościoła, muszą czuć się członkami wspólnoty. Tym bardziej, że życie różnie się układa i nie zawsze i nie wszystkie sytuacje są proste i jednoznaczne.
Przesłanie Synodu z pewnością będzie znaczące i będzie wspierać rodzinę, zdecydowanie tradycyjną.  Pomódlmy się o owocne obrady.

 

niedziela, 27 września 2015

Ewangelia na niedzielę 27 września 2015

Zniszczenie Sodomy i Gomory

Kto nie jest przeciwko wam, jest z wami
Jan powiedział do Niego: "Nauczycielu, spotkaliśmy kogoś, kto w Twoje imię wyrzucał demony i zabranialiśmy mu, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Nie zabraniajcie mu! Nikt bowiem, kto czyni cuda w moje imię, nie będzie zaraz źle mógł mówić o Mnie. Kto nie jest przeciwko nam, jest z nami. Zapewniam was, ze jeśli ktoś poda wam kubek wody, bo należycie do Chrystusa, nie utraci swojej zapłaty.
Walka z pokusą
Ale jeśli ktoś stałby się przyczyną upadku jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, byłoby lepiej dla niego, aby mu przywiązano kamień młyński do szyi i wrzucono w morze. I jeśli twoja ręka prowadzi cię do upadku, odetnij ją. Lepiej jest dla ciebie bez ręki osiągnąć życie, niż z dwiema rękami iść na potępienie, w ogień nieugaszony. Jeśli twoja noga prowadzi cię do upadku, odetnij ją. Lepiej jest dla ciebie bez nogi osiągnąć życie, niż z dwiema nogami być wyrzuconym na potępienie. Jeśli twoje oko prowadzi cię do upadku, wyłup je. Lepiej jest dla ciebie bez jednego oka wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wyrzuconym na potępienie, gdzie ich robak nie umiera, a ogień nie gaśnie.

Ewangelia wg Św. Marka, 9, 38-45,47-48

Czy można być dobrym człowiekiem nie będąc chrześcijaninem? Oczywiście, że można i wiele takich przykładów spotykamy w życiu. Kto nie jest przeciwko nam - jest z nami - znane, prawda? Warto jednak uważać, gdyż działa to w dwie strony. Jeśli nie sprzeciwiamy się złu - stajemy po jego stronie. Milczenie, obojętność czy odwracanie głowy też może być współudziałem.
A jak to jest z naszą odpornością na pokusy? Wiele ich wokół nas we współczesnym świecie. Czy umiemy nad nimi zapanować? Jak to jest, że niektórzy, wydawałoby się - zupełnie bez problemu, potrafią być twardzi, nie ulegający żadnym słabościom, a inni - słabi i ciągle poddający się pokusom? Od czego to zależy? Skąd wziąć w sobie tę siłę?
Może w jakiejś części wynika to z poczucia odpowiedzialności za własne czyny? I umiejętności przyznania przed samym sobą, że to nasz błąd i nasza wina? Jeżeli szukamy usprawiedliwień i okoliczności łagodzących, że to wina kolegów, szefa, internetu, mediów itp.itd. - to może i uda się zagłuszyć wyrzuty sumienia, ale czy takie oszukiwanie samego siebie może przynieść dobre rezultaty? Czy nie lepiej jednak umieć przyznać się do własnych słabości? W znajomości naszych błędów tkwi nasza siła, żeby móc walczyć z słabościami, trzeba najpierw uznać, że je mamy.  To tak jak alkoholikiem - nie ma szans na wyleczenie, dopóki nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem z alkoholem.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29
| < Grudzień 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS