Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?

Kościół

wtorek, 03 maja 2016

abp Tadeusz Gocłowski

Dziś 3 maja 2016r. ok. godziny szesnastej zmarł abp Tadeusz Gocłowski.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie....

środa, 10 czerwca 2015

Episkopat opracował wytyczne postępowania w przypadkach pedofilii. Opublikował je "Tygodnik Powszechny":

Wytyczne przeciw pedofilii

Patrząc na wydarzenia na świecie ostatnich lat - szkoda, że tak późno, ale dobrze że są. Kościół musi być tu jednoznaczny, nie da się usprawiedliwiać tak ogromnego zła wyrządzanego małym dzieciom. Zło ukrywane wcześniej czy później wyjdzie na światło dzienne, wyrządzając szkody znaczne szkody dla całego Kościoła.

Tuszowane afery pedofilskie w różnych krajach pokazały, że nie warto. Nawet w katolickiej Irlandii ludzie coraz bardziej odwracają się od nauczania Kościoła, straty są nieodwracalne. Czy nam też to grozi? Laicyzacja z pewnością postępuje, takie są czasy. Są jednak duże szanse na to,że ilość przekształci się w jakość. Dobrze więc, że nasz Episkopat w końcu ma zasady postępowania w przypadkach pedofilii we własnych kręgach i mam nadzieję, że nie pozostaną one tylko na papierze, ale będą stosowane na co dzień. Tym bardziej, że akurat w Polsce nie spodziewałabym się żadnych wielkich afer z przeszłości.  Paradoksalnie swój wkład mają tu także czasy władzy słusznie minionej - księża byli "pilnowani" przez służby i nie mieli swobody w życiu prywatnym. Skutkiem ubocznym tego jest jednak to, że każdy, nawet pojedynczy przypadek jest od razu nagłaśniany przez media, sprawiając wrażenie, że jest regułą. Dokładając do tego działania Kościoła zmierzające do zamiatania spraw pod dywan, brak jakiejkolwiek pomocy dla ofiar  - całościowo wypada to fatalnie.
Miejmy nadzieję, że teraz to naprawdę się zmieni. A jeszcze lepiej, aby do przypadków pedofilii nie dochodziło w ogóle.

sobota, 17 maja 2014

bp Wojciech Polak

bp Wojciech Polak

Decyzją papieża Franciszka nowym prymasem Polski został biskup pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak. Uroczysty ingres nastąpi 7 czerwca 2014r.
Notka biograficzna w Wikipedii jest tu:

bp Wojciech Polak

W sumie mało wiem o nowym prymasie, obserwowałam go kilka miesięcy temu na konferencji prasowej poświęconej pedofilii w Kościele i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.
Dziś w TVN24 widziałam migawkę filmową, w której bp Polak powiedział, że biskup jest po to, aby otwierać ludziom drzwi do Kościoła. Zapowiada się naprawdę bardzo dobrze. Potrzeba nam hierarchów otwartych na świat i ludzi, a nie budujących mury oblężonej twierdzy.


poniedziałek, 30 grudnia 2013

Radosny Kościół z otwartymi drzwiami - taki przekaz odczytuję z papieskiej adhortacji Evangelii Gaudium.

adhortacja apostolska Evangelii Gaudium

Jej elektroniczną wersję można bezpłatnie pobrać ze strony:

http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/dokumenty/adhortacje-franciszek/art,3,pobierz-adhortacje-evangelii-gaudium-za-darmo.html

Ja pobrałam, zaczęłam czytać i jestem naprawdę pod wrażeniem. Papież Franciszek kreśli wizję Kościoła i jego nauczania który jest bardzo bliski mojej wizji.
Zachęcam do zapoznania się, naprawdę warto.

A tak na wszelki wypadek - ponieważ sama miałam z tym problem, kilka słów wyjaśnienia. Cytując Wikipedię -

Adhortacja (łac. adhortatio – upomnienie, napomnienie, zachęta) – dokument zwyczajnego nauczania papieskiego o charakterze duszpasterskim, adresowany do określonej grupy osób (na przykład zakonników, rodzin) albo do całego Kościoła. 

Z kolei tłumaczenie z łaciny:

Evangelii - Ewangelia

Gaudium - radość

Czyli Evangelii Gaudium to Ewangelia Radości? A może Radość Ewangelii? 


| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS