Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
niedziela, 04 października 2015

Tygodnik Powszechny

Gdy w ostatnią środę wzięłam do ręki najnowszy numer "Tygodnika Powszechnego" (jestem pod tym względem konserwatystką, lubię czytać papierowe wydania), byłam pod wrażeniem okładkowego artykułu:

Teologia i przemoc

Jego autor, ks.Krzysztof Charamsa, w spokojny i rzeczowy sposób krytykuje język, jakiego niektórzy używają w wypowiedziach na temat homoseksualizmu. Koncentruje się głównie na medialnej działalności ks.Oko, obficie cytując i podając źródła. Czytając, w pełni zgadzałam się z zawartymi w artykule tezami. Na pewno duży wpływ na to ma także to, że zbyt często czułam się po prostu zażenowana i zniesmaczona wypowiedziami ks.Oko. No niestety, ale nie jest to język, który chciałabym słyszeć w moim Kościele. Nawet potępiając grzech, nie powinniśmy skreślać człowieka. Moim zdaniem ks.Oko zbyt często o tym zapomina, jego wypowiedzi są agresywne i potępiające wszystkich myślących inaczej. Wprawdzie nigdy nie traktowałam go jako oficjalnego głosu Kościoła, ale jednak brak reakcji hierarchów na te wypowiedzi też o czymś świadczy. Ks.Bonieckiego udało się wyrugować z przestrzeni medialnej, w tym przypadku nie widać było nawet takiej próby...
W naszej przestrzeni publicznej i tak jest już stanowczo za dużo przemocy słownej, od ludzi Kościoła (i duchownych i wszystkich świeckich) powinno się oczekiwać raczej tonowania nastrojów, a nie epatowania kontrowersyjnymi wypowiedziami. Czytając artykuł miałam nadzieję na szeroką debatę na ten temat, może wypłynęłyby z niej jakieś pozytywne efekty?

Niestety, dzień później media zaczęły donosić o zaplanowanym na sobotę coming out ks.Charamsy i wszystkie moje nadzieje okazały się złudne. Zamiast rozważań na temat coraz bardziej agresywnego języka debat publicznych, medialnym tematem numer 1 stała się orientacja seksualna ks.Charamsy. I raczej nie ma już szans na to, żeby udało się spokojnie podyskutować o poziomie naszego języka i szacunku dla innych poglądów.
Zgadzam się z ks.Bonieckim, że "Nie pytaj, kto powiedział, ale patrz, co powiedział", ale w tym przypadku słowa zawarte w artykule zostały całkowicie przyćmione przez wszystkie kolejne wypowiedzi, wywiady oraz konferencję prasową, na której przedstawił oficjalnie swojego narzeczonego. I to właśnie jest problem. Nie ma dla mnie żadnego znaczenia homoseksualizm ks.Charasmy - gdyby zamiast narzeczonego przedstawił narzeczoną - moja reakcja byłaby taka sama. Nie wiem jaki cel chciał osiągnąć poprzez skupienie na sobie uwagi mediów z całego świata, ale wydaje mi się, że musiał zdawać sobie sprawę z tego, że opublikowany artykuł pójdzie zupełnie w niepamięć i posłuży jedynie jako kolejny już bat na Tygodnik Powszechny. O co więc naprawdę chodzi? Mimo wszystko mam nadzieję, że o coś więcej niż tylko reklama nowej książki czyli cel jak najbardziej komercyjny.

Czytając ten artykuł, nabrałam szacunku dla ks.Charamsy. Teraz odczuwam zdecydowany niedosyt - stracono szansę na tak potrzebną debatę. Również na temat stosunku nas wszystkich od osób homoseksualnych. Niezależnie od tego wydaje mi się, że wcześniej czy później czeka nas także dyskusja na temat celibatu w Kościele - tu jednak zdecydowanie inicjatywa powinna wyjść ze środowiska samych kapłanów. Kto, jak nie sami księża wiedzą najlepiej, jak ważna jest to dla nich sprawa? Kiedyś już zresztą o tym pisałam:

Przemilczany temat

Co będzie dalej? Na pewno sprawa nie ucichnie.
Póki co, TP opublikował oświadczenie:

Sprawa ks.Charamsy: oświadczenie


sobota, 03 października 2015

Ewangelia na niedzielę 4 października 2015

Jezus błogosławi dzieci

Nierozerwalność małżeństwa
Wtedy przyszli do Niego faryzeusze i wystawiając Go na próbę, pytali, czy wolno mężowi rozwieść się z żoną. On ich zapytał: "Co wam nakazał Mojżesz?" Oni odpowiedzieli: "Mojżesz pozwolił spisać dokument rozwodu i oddalić". Wtedy Jezus odpowiedział im: "Napisał wam to przykazanie, dlatego, że macie zatwardziałe serca. Lecz od początku stworzenia Bóg stworzył ich mężczyzną i kobietą: Z tego powodu mężczyzna opuści ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną. I staną się dwoje jednym ciałem. I tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Tego więc, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela!". W domu ponownie uczniowie pytali Go o to. Powiedział im: "Jeśli ktoś porzuca żonę i żeni się z inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśliby ona porzuciła swego męża i wyszła za innego, też cudzołoży".
Błogosławieństwo dzieci
Przynoszono do Niego dzieci, aby je dotknął, ale uczniowie stanowczo tego zabraniali. Kiedy Jezus to zobaczył, oburzył się i powiedział: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, bo do takich jak one należy królestwo Boże. Zapewniam was: kto nie przyjmuje królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego". Potem brał je w objęcia i błogosławił, kładąc na nie ręce.

Ewangelia wg Św. Marka, 10, 2-16

Dzisiejsza perykopa nie pozostawia złudzeń - małżeństwo jest nierozerwalne. I niby wszyscy o tym wiedzą, teoretycznie rozwodów w Kościele nie ma, ale w praktyce różnie to wychodzi. Rozwód nie, ale unieważnienie małżeństwa całkiem nieźle funkcjonuje w naszej rzeczywistości. Nie znam statystyk, ale z pewnością nie są to liczby pomijalne. O czym to świadczy? Czy decyzja o zawarciu małżeństwa jest przez niektóre pary podejmowana zbyt pochopnie? Protokół przedślubny to tylko kolejna formalność, którą trzeba odfajkować bez głębszego zastanowienia? Jak wiele par tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że przysięga jest składana przed Bogiem i nie o papierek tu chodzi?

Słowa te nabierają dziś dodatkowego znaczenia - w Watykanie rozpoczyna się właśnie poświęcony rodzinie Synod Biskupów.  Biskupi dyskutować będą o roli rodziny we współczesnym świecie.  Oczekiwania są duże, choć raczej nie spodziewałabym się rewolucji. Jakoś nie wydaje mi się, aby mogło dojść do dopuszczenia żyjących w nowych związkach rozwodników do Komunii Św. W świetle dzisiejszego czytania wydaje się to wręcz niemożliwe. Z pewnością jednak nie można tych ludzi zostawić poza nawiasem Kościoła, muszą czuć się członkami wspólnoty. Tym bardziej, że życie różnie się układa i nie zawsze i nie wszystkie sytuacje są proste i jednoznaczne.
Przesłanie Synodu z pewnością będzie znaczące i będzie wspierać rodzinę, zdecydowanie tradycyjną.  Pomódlmy się o owocne obrady.

 

niedziela, 27 września 2015

Ewangelia na niedzielę 27 września 2015

Zniszczenie Sodomy i Gomory

Kto nie jest przeciwko wam, jest z wami
Jan powiedział do Niego: "Nauczycielu, spotkaliśmy kogoś, kto w Twoje imię wyrzucał demony i zabranialiśmy mu, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Nie zabraniajcie mu! Nikt bowiem, kto czyni cuda w moje imię, nie będzie zaraz źle mógł mówić o Mnie. Kto nie jest przeciwko nam, jest z nami. Zapewniam was, ze jeśli ktoś poda wam kubek wody, bo należycie do Chrystusa, nie utraci swojej zapłaty.
Walka z pokusą
Ale jeśli ktoś stałby się przyczyną upadku jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, byłoby lepiej dla niego, aby mu przywiązano kamień młyński do szyi i wrzucono w morze. I jeśli twoja ręka prowadzi cię do upadku, odetnij ją. Lepiej jest dla ciebie bez ręki osiągnąć życie, niż z dwiema rękami iść na potępienie, w ogień nieugaszony. Jeśli twoja noga prowadzi cię do upadku, odetnij ją. Lepiej jest dla ciebie bez nogi osiągnąć życie, niż z dwiema nogami być wyrzuconym na potępienie. Jeśli twoje oko prowadzi cię do upadku, wyłup je. Lepiej jest dla ciebie bez jednego oka wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wyrzuconym na potępienie, gdzie ich robak nie umiera, a ogień nie gaśnie.

Ewangelia wg Św. Marka, 9, 38-45,47-48

Czy można być dobrym człowiekiem nie będąc chrześcijaninem? Oczywiście, że można i wiele takich przykładów spotykamy w życiu. Kto nie jest przeciwko nam - jest z nami - znane, prawda? Warto jednak uważać, gdyż działa to w dwie strony. Jeśli nie sprzeciwiamy się złu - stajemy po jego stronie. Milczenie, obojętność czy odwracanie głowy też może być współudziałem.
A jak to jest z naszą odpornością na pokusy? Wiele ich wokół nas we współczesnym świecie. Czy umiemy nad nimi zapanować? Jak to jest, że niektórzy, wydawałoby się - zupełnie bez problemu, potrafią być twardzi, nie ulegający żadnym słabościom, a inni - słabi i ciągle poddający się pokusom? Od czego to zależy? Skąd wziąć w sobie tę siłę?
Może w jakiejś części wynika to z poczucia odpowiedzialności za własne czyny? I umiejętności przyznania przed samym sobą, że to nasz błąd i nasza wina? Jeżeli szukamy usprawiedliwień i okoliczności łagodzących, że to wina kolegów, szefa, internetu, mediów itp.itd. - to może i uda się zagłuszyć wyrzuty sumienia, ale czy takie oszukiwanie samego siebie może przynieść dobre rezultaty? Czy nie lepiej jednak umieć przyznać się do własnych słabości? W znajomości naszych błędów tkwi nasza siła, żeby móc walczyć z słabościami, trzeba najpierw uznać, że je mamy.  To tak jak alkoholikiem - nie ma szans na wyleczenie, dopóki nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem z alkoholem.

 

sobota, 19 września 2015

Ewangelia na niedzielę 20 września 2015

Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w moje imię...

Druga zapowiedź Męki i Zmartwychwstania
Wyszli stamtąd i przechodzili przez Galileę, lecz On nie chciał, by ktokolwiek o tym wiedział. Uczył bowiem swoich uczniów i mówił im, ze Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni Go zabiją, lecz po trzech dniach powstanie z martwych. Uczniowie jednak nie rozumieli tych słów, lecz bali się Go pytać.
Prawdziwa wielkość człowieka
Potem przyszli do Kafarnaum. W domu zapytał ich: "O czym to rozprawialiście po drodze?". Lecz oni milczeli, bo w czasie drogi sprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.
Jezus usiadł, przywołał Dwunastu i powiedział im: "Jeśli ktoś chce być pierwszy, niech będzie ostatni ze wszystkich i sługą wszystkich!". Następnie wziął dziecko, postawił je między nimi, przytulił do siebie i powiedział im: "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w moje imię, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał".

Ewangelia wg Św. Marka, 9, 3-37

Ewangelia na dziś to bardzo bolesna nauka, również dla nas. Każdego sprowadza do parteru. Zasługi, pozycja w ogóle nie są istotne - nie liczmy na nagrodę, każda próba wywyższenia się spowoduje, ze staniemy się ostatnimi. A dodatkowo jeszcze - każde dziecko - symbol czystości i niewinności jest bliższe od nas Bogu. Także syryjskie dziecko uciekające z ogarniętych wojną krajów arabskich...
Deprymujące, prawda? Czy to oznacza, ze nie warto się starać? Sukces jest zły, koszulka lidera bardziej szkodzi niż pomaga? Może jednak niekoniecznie. Moim zdaniem - liczy się motywacja jaka nami kieruje. Jeżeli celem jest pokonanie rywali tylko po to, aby być pierwszym - to być może z chrześcijańskiego punktu widzenia jest to mało pozytywne. Średniowieczni twórcy kultury i sztuki swoje dzieła tworzyli anonimowo - ad maiorem Dei gloriam - na wyższą chwałę Boga. Później się to zmieniło - ludzie zapragnęli sławy i uznania już na tym padole. Wielu to osiągnęło, choć historia pokazuje, że ci naprawdę wielcy za życia byli mało doceniani (ładnie to opisał C.K.Norwid w swoim wierszu "Coś ty Atenom zrobił Sokratesie...").
A jak to jest z robieniem kariery? Czy przypadkiem awansując - nie idziemy po trupach? Jest takie powiedzenie: wspinając się po szczeblach kariery - bądź miły dla ludzi, których mijasz. Spadając - spotkasz ich ponownie. Wiele to mówi, choć patrząc na niektórych - widać, że w ogóle się tym nie przejmują. Wyścig szczurów ma swoje prawa i potrafi skutecznie stłumić wszelkie zasady. Ostatnio dowiedziałam się, że robiący wielką karierę jako menedżer jeden z moich kolegów został nagle zwolniony z pracy i to z paragrafu "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych". Był na szczycie i spadł na dno - z wilczym biletem nie będzie mu łatwo znaleźć pracy, a już na pewno nie na satysfakcjonującym go poziomie. W dodatku, biorąc pod uwagę jak traktował podległych mu pracowników - krach jego kariery wywołał tylko radość, żadnego współczucia. Moim zdaniem nie było warto...


niedziela, 13 września 2015

Ewangelia na niedzielę 13 września 2015

krzyż

Wyznanie Piotra
Jezus udał się wraz ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W czasie drogi pytał uczniów: "Co mówią ludzie? Kim według nich jestem?". Oni Mu odpowiedzieli: "Mówią, że jesteś Janem Chrzcicielem, inni - że Eliaszem, jeszcze inni - ze jednym z proroków". On ich zapytał: "A według was, kim jestem?". Odpowiedział Mu Piotr: "Ty jesteś Chrystusem". Wówczas nakazał im, aby nikomu o Nim nie mówili.
Zapowiedź Męki i Zmartwychwstania
Jezus zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, wyższych kapłanów i nauczycieli Pisma, że zostanie zabity, lecz po trzech dniach zmartwychwstanie. Mówił im to zupełnie otwarcie. Wtedy Piotr wziął Go na bok i stanowczo Go upominał. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, skarcił Piotra: "Szatanie, odejdź ode Mnie! Bo nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku". Potem przywołał tłum i uczniów i powiedział do nich: "Jeśli kto chce iść za mną, niech się wyrzeknie sam siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce ocalić swoje życie, straci je; a kto straci swoje życie z mojego powodu i z powodu Ewangelii, ocali je."

Ewangelia wg Św. Marka, 8, 27-35

Ewangelia na dziś zadaje nam ważne pytanie - kim dla mnie jest Jezus? Oczywiście, człowiek wierzący odpowie, że Bogiem. Bliskim nam, gdyż jako człowiek żył wśród nas i głosił swoje nauki. Czy jednak jesteśmy gotowi pójść Jego drogą? Wziąć swój krzyż i pójść drogą Ewangelii? Tu już może być znacznie trudniej. Nasze ludzkie poczucie sprawiedliwości oczekuje już tu na ziemi nagrody za dobre, zgodne z Dekalogiem postępowanie. Tymczasem w życiu często jest tak, że Bóg ciężko doświadcza wcale nie grzeszników, ale tych, którzy wcale na to nie zasługują.
Jak sobie z tym poradzić? Można się buntować, odwrócić od Boga - ale co to da? Czy będzie nam w życiu lepiej? A może spróbować inaczej? Wspinający się na wysoką górę himalaista cierpi podczas drogi. Musi pokonać własny ból, zmęczenie, niebezpieczeństwa. Idzie jednak dalej - przed oczami ma cel jakim jest zdobycie szczytu. I gdy tam w końcu dotrze - zapomina o wszystkich trudach. Może powinniśmy też tak spojrzeć na własne życie? Jako na fragment drogi prowadzącej na szczyt? I pamiętać tylko o tym, co nas tam czeka? Czyż patrząc na to, co za nami - nie mamy w swoim życiu chwil, kiedy wydawało nam się, ze już nie mamy siły, że to koniec, nie wybrniemy z tarapatów? A z perspektywy czasu - jak to wygląda? Wielu "tragedii" nawet nie pamiętamy, a przecież kiedyś głęboko je przeżywaliśmy.


wtorek, 08 września 2015

uchodźcy

Fala uchodźców zalewa Europę. Problem jest i to poważny, na pewno niełatwy do rozwiązania. Wśród uciekających przed wojną ludzi z pewnością jest też wielu motywowanych tylko względami ekonomicznymi, ale moim zdaniem jest to niewielki odsetek. Pamiętajmy o tym, że zanim uchodźcy dostają się na teren Unii Europejskiej mają do pokonania koszmarną drogę, którą często przypłacają życiem. Koszmar wojny może zmusić do wielkiej determinacji, poprawa poziomu życia już zdecydowanie mniej.

Można dyskutować na temat politycznej oceny sytuacji, ale co najmniej równie ważny jest stosunek nas, jako chrześcijan. Uchodźcy to muzułmanie, a więc nawet pomijając różnice kulturowe, wierzą wprawdzie w Boga, ale nazywają Go zupełnie inaczej, a wyznawanie religii opiera się na innych zasadach niż chrześcijaństwo. Czy powinien to być dla nas problem, powodujący, że nie ma wśród nas miejsca dla uchodźców? Może warto spojrzeć na uchodźców po prostu jak na ludzi potrzebujących pomocy? Naszej pomocy? Znany z Pisma Świętego "Dobry Samarytanin" nie pytał o narodowość, pochodzenie czy wiarę - widział człowieka w potrzebie. Czy uchodźcy z Syrii czy innych ogarniętych wojną krajów nie są naszymi bliźnimi? Chcemy i potrzebujemy Bożego (a często także ludzkiego) miłosierdzia, ale czy sami nie powinniśmy okazać takiego miłosierdzia innym? Bez względu na to, jakim językiem mówi czy jaką wiarę praktykuje. I bez względu na polityczny pragmatyzm.

Cieszę się, że Kościół - zarówno nasi hierarchowie jak i papież Franciszek, wzywa nas wszystkich do zachowania zgodnego z tym, na czym opiera się chrześcijaństwo. Media donoszą, że są już parafie i gminy, które czynnie odpowiadają na ten apel. Z pewnością wiele z nich robi to także po cichu, bez medialnego nagłośnienia. I tak być powinno. Jeszcze nie słyszałam, aby na taki apel odpowiedziała moja parafia, ale mam nadzieję, że uda mi się włączyć w takie działania. I wprawdzie ciągle narzekam na brak czasu, mam skromne środki finansowe, ale zrobię to, co będę mogła. Sama też często korzystałam i korzystam z pomocy innych, jest okazja aby w praktyczny sposób pokazać miłość do bliźniego. Nawet jeżeli jest on "obcy" i budzi obawy.
Jesteśmy teraz w czasie próby - Bóg sprawdza nas, czy tylko potrafimy mówić, czy jednak jesteśmy gotowi pokazać na czym naprawdę opiera się nasza wiara.


niedziela, 06 września 2015

Ewangelia na niedzielę 6 września 2015

Uzdrowienie głuchoniemego

 

Uzdrowienie głuchoniemego
Znowu opuścił okolice Tyru i przemierzał ziemie Dekapolu. Przez Sydon szedł w kierunku Jeziora Galilejskiego. Wtedy przyprowadzili do Niego głuchoniemego i prosili Go, aby położył na niego rękę. Odprowadził go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął jego języka; spojrzał w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: Otwórz się! Natychmiast otworzyły się jego uszy i zostały rozwiązane więzy jego języka, tak, że mógł poprawnie mówić. I przykazał im, aby nic nikomu nie mówili, ale im bardziej im zakazywał, tym więcej oni rozpowiadali. Pełni podziwu mówili: "Sprawił, że głusi słyszą, a niemi mówią".

Ewangelia wg Św. Marka, 7, 31-37

Piękny, spektakularny cud. Takie wieści rozchodzą się szybko, mimo prób wyciszenia. Dwa tysiące lat temu zrobiły wrażenie. Jak byłoby dziś? Współczesność niesie nam tak wiele wrażeń, że niełatwo byłoby uwierzyć w cud, nawet dokonywany na naszych oczach.
Rozmaitych "cudotwórców" uzdrawiających na skalę masową, nawet poprzez przekaz telewizyjny też widzieliśmy. Nigdy nie zdarzyło mi się uczestniczyć w takich seansach bioenergoterapeutycznych, ale wiem, ze nie miałabym najmniejszych szans na odczucie na sobie jakiejkolwiek mocy uzdrawiającej. Zbyt jestem sceptyczna i nie wierzę w to. A właśnie wiara jest tu chyba jednak najistotniejsza. Uzdrowiony  głuchoniemy wierzył w to, że Jezus może go uzdrowić i cud się dokonał.
A jak to jest z uzdrowieniami dokonującymi się na skutek modlitwy za pośrednictwem Błogosławionych i Świętych? Każdy z takich przypadków jest dokładnie badany i wyjaśniany od strony medycznej, widzimy to także na przykładach procesów kanonizacyjnych, m.in. Jana Pawła II. Sam Kościół podchodzi bardzo ostrożnie i sceptycznie do wszelkich takich doniesień, dokładnie je sprawdzając pod względem medycznym i wybierając tylko przypadki "nie do wyjaśnienia" z ludzkiego punktu widzenia. I znajduje je.
Podchodząc do tego racjonalnie - można sobie wyobrazić, że silna wiara wyzwala w człowieku takie siły psychosomatyczne, że organizm sam zwalcza chorobę. Modlitwa i wiara w Boga jest w pewien sposób wyzwoleniem tych sił. Jak jednak wytłumaczyć przypadki, gdy cudowne uzdrowienie następuje na skutek modlitwy innej osoby? To już znacznie trudniej wytłumaczyć na gruncie racjonalności...


 

 

środa, 02 września 2015

Każdy pewnie kiedyś spotkał się z określeniem "modlitwy w intencjach papieskich". Często jest to warunek uzyskania odpustu, zdarza się też w ramach pokuty. Nie zawsze wiemy/musimy wiedzieć, jakie są to intencje, wspieramy po prostu swoją modlitwą modlitwę papieża.

Intencje modlitewna papieża Franciszka na miesiąc wrzesień 2015r. to:

  • aby wzrastały możliwości edukacji i zatrudnienia dla młodych ludzi
  • aby katecheci własnym życie dawali świadectwo głoszonej przez siebie wiary

Przyłączmy się do papieskiej modlitwy.

 wtorek, 01 września 2015

Znalezione na portalu Deon:

Modlitwa o pokój Tomasza Mertona

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ojcze wszystkiego, Stworzycielu i Władco Wszechświata, Panie Dziejów, którego dzieła są bez skazy, którego współczucie dla błędów ludzkich jest niewyczerpane, w Twojej woli nasz pokój.
Wysłuchaj miłosiernie tej modlitwy, która wznosi się do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata, w którym zapomniano o Tobie, w którym nie wzywa się Twojego imienia, w którym drwi się z Twoich praw i ignoruje Twoją obecność. Albowiem nie znając Ciebie, nie żyjemy w pokoju.
Pomóż nam zapanować nad orężem, który grozi, że zapanuje nad nami. Pomóż nam wykorzystać naukę dla pokoju i bogactwa, nie dla wojny i zniszczenia. Pokaż nam, jak wykorzystać energię nuklearną dla dobra, nie dla zguby dzieci naszych dzieci.
Rozwiąż wewnętrzne sprzeczności, które rosną w nas niewiarygodnie i nieznośnie. Są one zarazem udręką i błogosławieństwem: gdybyś bowiem nie zostawił nam światła sumienia, nie musielibyśmy cierpieć. Naucz nas wytrwałości w bólu, męce i niepewności. Naucz nas jak czekać i jak ufać. Obdarz światłem, obdarz siłą i cierpliwością wszystkich, którzy pracują na rzecz pokoju. 

Modlitwy o pokój na świecie nigdy nie ma za dużo, szczególnie we współczesnym, targanym wojnami świecie.

sobota, 29 sierpnia 2015

Ewangelia na niedzielę 30 sierpnia 2015

Dekalog

Spór o tradycję
Zebrali się wokół Niego faryzeusze i kilku nauczycieli Pisma, którzy przybyli z Jerozolimy. Zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów jedli chleb nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami. Faryzeusze bowiem i wszyscy Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, zanim nie umyją rąk. Również kiedy wracają z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych przepisów, które przejęli i zachowują, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Pytali Go więc faryzeusze i nauczyciele Pisma: "Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują zgodnie z tradycją starszych, lecz jedzą chleb nieczystymi rękami?". On odparł im: "Słusznie prorokował Izajasz o was, obłudnikach, jak jest napisane:
Ten lud czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremnie jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami.

Odrzucając przykazanie Boże, trzymacie się ludzkiej tradycji".
Potem znów przywołał do siebie do siebie tłum i powiedział: "Słuchajcie Mnie wszyscy i zrozumiejcie! Nic, co wchodzi do człowieka z zewnątrz, nie może go splamić, lecz co wychodzi z człowieka, to go plami".
Z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, rozpusta, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota. Całe to zło wychodzi na zewnątrz i plami człowieka".

Ewangelia wg Św. Marka, 7, 1-8,14-15,21-23

W tej perykopie na pewno nie o pochwałę brudnych rąk chodzi. Zasady higieny są raczej warte propagowania, a nie nagany. Pod warunkiem, że nie stają się celem samym w sobie. I chyba o to właśnie pretensje miał Jezus.
A jak to jest dzisiaj? Też w dużej mierze jesteśmy przywiązani do tradycji i zwyczajów, trudno nam bez nich żyć. Jednak to nie celebrowanie gestów powinno być najważniejsze, chyba zdecydowanie ważniejsze jest to, co za nimi się kryje czy też powinno się kryć. A czasami mam wrażenie, że traktujemy to zbyt powierzchownie, nie wnikając w głębsze ich znaczenie. 

A jak to jest z tkwiącym z nas złem? Łatwo zwalamy winę na "zły świat": internet, pornografię, koncerty Madonny, przedstawienia "Golgota Picnic" czy instalację tęczy. A przecież każdy z nas ma sumienie i potrafi ocenić dobro i zło. Co jednak w sobie pielęgnujemy? Idziemy w niedzielę do kościoła, przystępujemy do Komunii Św., a cały następny tydzień - żyjemy w zupełnym oderwaniu od Boga. W pracy bierzemy udział w wyścigu szczurów, nie mamy czasu dla drugiego człowieka. Jeśli już pojawiają się wątpliwości - to bardzo szybko i łatwo potrafimy się wybielić we własnych oczach i znajdujemy usprawiedliwienie dla własnych złych czynów czy złych nałogów. A przecież tak naprawdę to ich przyczyna tkwi w nas samych...

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 98
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS