Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Miłość nieprzyjaciół

Ewangelia na niedzielę 24 lutego 2019

 Przykazanie miłości

Miłość nieprzyjaciół
27Lecz wam, którzy słuchacie, mówię : Miłujcie waszych nieprzyjaciół. Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą. 28Błogosławcie tych, którzy was przeklinają i módlcie za tych, którzy was oczerniają. 29Temu, kto cię uderzy policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto ci zabiera płaszcz, nie odmawiaj i tuniki. 30Dawaj każdemu, kto cie prosi, i nie dopominaj się zwrotu od tego, kto bierze twoją własność. 31Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, tak wy im czyńcie. 32Jeżeli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jakiej wdzięczności możecie się spodziewać ? Przecież grzesznicy postępują tak samo. 33A jeżeli tylko tym dobrze czynicie, którzy wam dobrze czynią, jakiej wdzięczności możecie się spodziewać? Przecież grzesznicy postępują tak samo. 34A jeżeli tylko tym pożyczacie, od których spodziewacie się zwrotu, jakiej wdzięczności możecie się spodziewać? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, aby tyle samo samo odzyskać. 35Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego w zamian się nie spodziewając. A otrzymacie wielką zapłatę i będziecie synami Najwyższego. On bowiem jest łaskawy dla niewdzięcznych i złych. 36Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest wasz Ojciec.
Osądzanie innych
37Nie osądzajcie, a nie będziecie sądzeni. Nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni. Przebaczajcie, a będzie wam przebaczone. 38Dawajcie, a będzie wam dane. Miarą dobrą, ubitą, utrzęsioną, przepełnioną wsypią wam do kieszeni. Jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.


Ewangelia wg Św.Łukasza, 6, 27-38

Fragment Pisma Świętego tak bardzo związany z Przykazaniem Miłości - będącym moim zdaniem kwintesencją postępowania chrześcijanina. To fakt, tak powinniśmy postępować, ale z jakim skutkiem ? Ja też staram się, ale w pełni nie zawsze mi się udaje . Chyba jednak cały czas trzeba próbować, prawda ?

Wiele lat temu w USA pojawiła się idea "Podaj dalej". Chodziło o prostą zasadę : ktoś coś mi podarował czy zrobił dla mnie coś dobrego, a ja mam to "podać dalej" - czyli pomóc komuś zupełnie innemu, przypadkowemu. W dodatku z każdego dobrego uczynku należy zrobić dwa ....
Podoba mi się ta idea i w pewien sposób koresponduje z dzisiejszym czytaniem. W ten sposób każde dobro ma szanse na pomnożenie. I myślę, że czasami wystarczy nawet mała, drobna rzecz, która w efekcie "podwójnego domina" może przynieść nam wiele dobra. A poza tym - i tu już banał i truizm : czasy są ciężkie i lżej będzie się nam żyło, nawzajem sobie pomagając.

Oczywiście pod warunkiem, gdy zasady tej nie zastosujemy do pierwszej części : gdy ktoś nam zabierze płaszcz - nie zabierajmy płaszczy dwóm innym ludziom :)
To trudne - nadstawić drugi policzek, gdy ten pierwszy jeszcze bardzo boli. Szczególnie, gdy widzimy, że napastnik jest coraz bardziej rozzuchwalony naszą biernością. Cóż, raju na ziemi się raczej nie doczekamy, ale w porównaniu z wiecznością - cóż ważna jest ta chwila? Pomyślmy o tym jakie priorytety dominują w naszym życiu. Problemów to może nie rozwiązać, ale nabierając dystansu - może uda nam się lżej znosić wyrządzaną nam krzywdę?

Tak bardzo potrzebując Boskiego miłosierdzia - bądźmy miłosierni dla innych.

 

 

niedziela, 24 lutego 2019, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2019/02/24 10:10:15
Według katolickiego kalendarza dzisiaj jest Niedziela Sześćdziesiątnicy [2 kl.]
-
2019/03/03 13:08:59
To dobrze, że są jeszcze katolickie blogi, gdzie uczymy się nawzajem właściwie interpretować Słowo Boże. Pamiętam, czas kiedy słowo miłość nagle zaczęto nachalnie utożsamiać z seksem, to było raczej dawno temu. W Polsce pokłosie ruchów hippisowskich, słynne "make love" interpretowane zbyt dosłownie. Wcześniej to były to dwie różne sprawy. Dzisiaj terminów tych używa się zamiennie. Teraz świat idzie jeszcze dalej, uważając że miłość homoseksualna i miłość między kobietą i męzczyzną jest tym samym. A przecież to jest niemożliwe, bo to Bóg jest Miłością, nie można pokochać za pieniądze, na siłę lub dla idei. Bóg nie jest obecny w "miłości" homoseksuanej, kazirodczej czy pedofilskiej. Dziś w Gdańsku wybory, chrześcijanin powinien wiedzieć o tym, że zastępca byłego prezydenta, Piotr Kaczoruk kilka miesięcy temu wysłał obrazoburcze dla katolickich rodzin pismo w którym jako nieobowiązkowe zajęcia wymienia m.in. religię w przeciwieństwie do wprowadzanych w Gdańsku obowiązkowych "warsztów antydyskryminacyjnych", które mają odbywać się wbrew woli rodziców. Cytat "Prawo oświatowe precyzuje zakres kwestii światopoglądowych, wyodrębnionych z podstawy programowej, których nauczanie wymaga wyrażenia woli przez rodzica. Jest to etyka, religia
i wychowanie do życia w rodzinie. Pozostałe obszary, zawarte w podstawie programowej, są w myśl obowiązującego prawa obowiązkowe dla wszystkich dzieci i młodzieży. W przypadku zajęć pozalekcyjnych, dodatkowych, wykraczających poza podstawę programową, wymagana jest pisemna zgoda rodziców na uczestnictwo dziecka. Warsztaty antydyskryminacyjne odbywające się w ramach godzin lekcyjnych do takich nie należą."
.
Co do programu tych zajęć, nie udało mi sie znaleźć informacji, chociaż prezydent w sposób dość zagmatwany odnosi się do podstawy programowej w swoim liście:
"Obecnie Miasto nie realizuje rekomendacji i zadań z obszaru edukacji Modelu w żadnej z gdańskich szkół, bowiem jest na etapie opracowywania planów wdrożeniowych Modelu. Gdy wdrażanie się rozpocznie zapewniam, że wesprzemy merytorycznie i prawnie każdą szkołę w tworzeniu atmosfery i relacji opartych na szacunku, przeciwdziałaniu przemocy każdej uczennicy i ucznia, bez względu na ich wiek, płeć, poziom sprawności, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne i wyznanie. Prowadzone obecnie przez Fundację Edukacyjną ODiTK w gdańskich szkołach warsztaty antydyskryminacyjne są realizowane w ramach projektów 5 partnerskich, których liderem jest Miasto Gdańsk. Zostały zaprojektowane w 2015 roku, nie są zatem realizacją Modelu." .
Krótko mówiąc, takie lekcje będą obowiazkowe, co będzie ich tematem dowiecie się kiedy już się odbędą. Bardziej konkretny jest Trzaskowski swojej radosnej deklaracji dla LGBT+.
Poniżej kopia listu Kowalczuka do gdańskich nauczycieli z września 2018 r.:
www.gdansk.pl/download/2018-09/114575.pdf
-
2019/03/04 23:17:51
Posoborowy ekumenizm jest grzechem przeciw miłości bliźniego więc nie ma co marzyć o miłości nieprzyjaciół.
Tyle zła, nieprawości i obojętności religijnej nie było nawet za Dni Noego, dlatego polecam prawdę objawioną przez Boga i ostrzegam przed piekłem, do którego ludzie wpadają jak rzęsisty deszcz.
Czy wiesz w jakich czasach żyjemy?
Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie. Mt 15.21


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS