Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Uroczystość Trójcy Świętej

Ewangelia na niedzielę 11 czerwca 2017

Trójca Święta

Rozmowa Jezusa z Nikodemem
16
Tak bardzo bowiem Bóg umiłował świat, że poświęcił swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne. 17Bóg przecież nie posłał swego Syna na świat, aby go sądził, lecz aby go zbawił. 18Ten, kto w Niego wierzy, nie podlega sądowi; ten jednak, kto nie wierzy, już został osądzony, ponieważ nie uwierzył w to, kim jest jednorodzony Syn Boży.

Ewangelia wg Św. Jana 3 , 16-18

Perykopa na dziś to fragment Rozmowy z Nikodemem - jednym z dostojników żydowskich, faryzeuszem. Przyszedł do Jezusa nocą (a w tamtych czasach nocą nie wychodziło się z domu) i po kryjomu, chcąc poznać Jego nauki. I Jezus go naucza, tłumacząc dlaczego i po co Bóg Go posłał.
Czytając ten fragment Ewangelii dowiadujemy się, że zostaniemy zbawieni tylko dlatego, że wierzymy w Jezusa. A gdzie życie zgodne z Dekalogiem? Gdzie wypełnianie zasad Nowego Testamentu? Modlitwa? I to wszystko, co świadczy o tym, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, chrześcijanami, katolikami. Co z wizją Sądu Ostatecznego, gdzie nasze życie zostanie osądzone? A może wcale nie ma w tym sprzeczności? Jeżeli wierzymy w Jezusa i Jego naukę, to staramy się żyć tak, jak nas uczył. I wcale nie dlatego, że boimy się Bożej kary, ale dlatego, że kochamy Boga, wierząc, że chce dla nas tego, co najlepsze. 
W pewien sposób można to porównać do stosunków rodzice - dzieci, szczególnie w wieku lat nastu, charakteryzujących się buntem i kwestionowaniem zasad. A jednak większość dzieci i młodzieży, mimo buntu - "słucha" rodziców. I to nie tylko z obawy przed karą (niekoniecznie cielesną, ale np.odcięciem od internetu, zabraniem smartfona itp.), ale także dlatego, że kochając ich - mimo wszystko nie chcą  ich ranić. Miłość to wielkie źródło motywacji.
Czy w ten sposób nie możemy pomyśleć o Bogu? Słuchać Go wcale nie ze strachu, ale dlatego, że Go kochamy? I wierzymy w Niego i to w 3 Osobach?
Dziś Uroczystość Trójcy Św.


 

niedziela, 11 czerwca 2017, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/06/12 15:58:29
Dla mnie to bardzo przygnębiająca Ewangelia - jeśli nie wierzysz to już jestes potępiony.
A wiadomo, że wiara to łaska Boża.
Czyli predestynacja - Bóg nie dał ci łaski wiary i w ten sposób skazał cię na potępienie. A gdzie miłosierdzie Boże, odkupienie grzechów itd?
-
2017/06/13 07:35:04
@Pharlap
Coś w tym jest, trudno się nie zgodzić.


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS