Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Suwerenni dzięki Wam!

Tygodnik Powszechny

 Wprawdzie jesteśmy już na finiszu rozliczeń podatkowych za ubiegły rok, ale z pewnością jest jeszcze trochę osób, którzy ten obowiązek pozostawili na ostatnią chwilę.
Jeśli ktoś wypełnia właśnie PIT i zastanawia się, czy i dla kogo przeznaczyć 1% podatku - zdecydowanie rekomenduję Tygodnik Powszechny.

Wiadomo, że to marka sama w sobie i to od wielu lat. Dla mnie jednak przede wszystkim to pismo, które propaguje bardzo mi bliski model chrześcijaństwa. W bardzo mądry sposób.

A tu list do czytelników:

Suwerenni dzięki Wam


niedziela, 30 kwietnia 2017, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/04/30 20:42:20
Na temat suwerenności "Tygodnika":
"Tygodnik Powszechny" - wbrew woli redakcji - miał być dla komunistów narzędziem, dzięki któremu starali się "zagospodarować" i zneutralizować inteligencję katolicką, angażując ją w działania o charakterze legalnym, a więc w jakimś sensie legitymizującym komunistyczną dyktaturę. Funkcjonariusze aparatu represji byli pewni, że przedstawiciele redakcji są przeciwnikami reżimu. Jednocześnie jednak efekty pracy operacyjnej utwierdzały ich w przekonaniu o stabilności przyjętej przez nich linii postępowania, w myśl której nad doraźny opór przedkładano ideę długofalowego oddziaływania ("Tygodnik" jako oaza katolicyzmu w komunistycznej rzeczywistości). Z perspektywy SB redakcja nie stwarzała pierwszoplanowego zagrożenia, raczej podkreślano jej propaństwowe zachowania. Było to efektem karkołomnej koncepcji funkcjonowania pisma jako opozycji odrzucającej komunizm, ale akceptującej Polskę Ludową i wpisującej się w poczet legalnych instytucji tego państwa. Takiego właśnie państwowego lojalizmu oczekiwali od "Tygodnika" komuniści. Bezpieka spełniała swoje kontrolne zadanie wspierana przez cenzurę - drugą instytucję czuwającą, by "Tygodnik" nie wykroczył poza narzucone przez komunistów ramy. Cenzura eliminowała te artykuły bądź ich fragmenty, które uznawała za szczególnie niewygodne dla władzy. Osobną kwestią pozostaje krótkowzroczność tej taktyki i realne znaczenie pisma jako formującego światopogląd znaczącej części późniejszej lewicy opozycyjnej czy chrześcijańskich środowisk liberalnych.
-
2017/04/30 22:40:07
@Furfural
Każdy ma swoje autorytety, Twoje z pewnością są bardzo daleko od moich.
Nie będę się wdawać w polemikę na poziomie Twojego komentarza.

Za to pomodlę się za Ciebie. Pozdrawiam.
-
2017/05/01 11:54:51
Nie wiem co o Tobie sądzić, z jednej strony obiecujesz modlitwę w mojej intencji (za co serdecznie dziękuję) z drugiej, oceniasz na koniec poziom mojego komentarza, co zabrzmiało urągliwie. Jeśli modlitwa ma być modlitwą faryzeusza, to wolę modlitwę celnika.
Znany jest fakt konfliktu śp. Kardynała Wyszyńskiego z "Tygodnikiem", nie jest tajemnicą negatywny stosunek polskiego episkopatu do tego czasopisma, angażowanie się w akcje stawiające w złym świetle naukę Kościoła Katolickiego, znane są długoletnie powiązania finansowe "Tygodnika Powszechnego" z grupą ITI (dawnego właściciela m.in. portalu Onet, telewizji TVN, TVN 24). Przykłady można mnożyć.
Wreszcie, czy o. Leon Knabit jest autorytetem na poziomie dalekim od Twoich autorytetów (nie śmiem domyślać się nawet jakich)?
Ojciec Leon napisał m.in.: "Tygodnik Powszechny tygodnik katolicki? Boję się wysnuwać wniosków zbyt daleko posuniętych"
-
2017/05/01 12:19:50
@Furfural
... a bliźniego swego jak siebie samego...

Jest majówka, wypocznij trochę, odpręż się - może to pozwoli Ci dostrzec na świecie trochę dobra, a nie samo zło, spiski itp.itd.
-
2017/05/01 14:00:56
No tak, najpierw inwektywy, teraz pomówienia o spiski, złe intencje itd. Bezdyskusyjnie ale za to, a jakże, okraszone cytatem z Pisma Św. i amen. Kwintesencja liberalnej chrześcijańskiej tolerancji. Jeśli chodzi o majówkę, od rana obchodzę dzień pracy - wróciłem z własnego lasu, gdzie wyciąłem bardzo wiele drzew a teraz koszę trawniki wokół domu i to pewnie też niedobrze i wina PIS-u.
-
2017/05/01 15:21:08
@Furfural
Weź rodzinę i idźcie na spacer, pooddychajcie wiosną. To Wam dobrze zrobi.
-
Gość: t. piechur, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/05/03 06:13:28
Marzatela
No i słuszna Pani racja :-) -''każdy ma swoje autorytety'' - ale czy zawsze możemy mieć pewność, że autorytety naszych bliźnich ''z pewnością są bardzo dalekie'' od naszych autorytetów? Za daleko rzecz pomkniona! Często mamy przecież jakąś pewność, a jednak z czasem nabieramy pewności, że ta pewność... wcale nie była pewnością. I analogicznie - że ''nasze'' zweryfikowane przez czas i namysł autorytety - tak naprawdę nigdy nie były naszymi autorytetami. W przypadku ''Tygodnika Powszechnego'' sprawa jest wyjątkowo łatwoweryfikowalna, bo to tylko kwestia zwykłego... doinformowania. Uprzejmie zatem donoszę ;-), że na kolizyjnym kursie z linią tego periodyku znalazło się niedawno nauczanie jednego z najbardziej znanych w Polsce i najpopularniejszego na tym blogu kaznodziei, Czcigodnego Ojca Adama Szustaka. Jego konferencja na temat homoseksualizmu - wygłoszona z właściwą mu łagodnością, taktem i koncyliarnością- spotkała się tam z gwałtownym, acz nieskutecznym atakiem. Artyleryjski ostrzał ze strony promotorów suspendowanego ks. Charamsy oczywiście nie zachwiał jego opartym na AUTORYTECIE Kościoła stanowiskiem. Niezłomny dominikanin karku nie zgiął, nastaje i nawraca, głosi nieprzerwanie.''W porę i nie w porę''. I Chwała Bogu!
www.youtube.com/watch?v=TGKx7yehDHg
Pozdrawiam świątecznie, t. piechur
-
Gość: t. piechur, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/05/03 06:16:16
@Furfural
A ja z dwóch pozostających ze sobą w ścisłym związku powodów nigdy nie wytnę bardzo wielu drzew w moim lesie. Po pierwsze nie ma ich w nim wiele, i to tak dalece, że po drugie ten mój las nie jest nawet laskiem, a małym zagajnikiem (wszystkiego raptem dwie setki świerków, trochę jodeł i jedna brzoza). Ma jednak ten zagajniczek jedną podstawową zaletę: jest mój! :-)
Kłaniam się nisko i pozdrawiam, t. piechur
-
2017/05/03 09:12:21
@T.Piechur
Furfural zagląda tu od lat, więc trochę Jego poglądy poznałam i wiem, że nasz autorytety są różne.
Ojca Szustaka uwielbiam, TP czytam i cenię - to wcale nie oznacza jednak, że muszę bezkrytycznie i bezwarunkowo zgadzać się w każdej sprawie z tymi, których uważam za swoje autorytety. A zarówno dominikanie jak i TP prezentują chrześcijaństwo otwarte, a nie potępiające.
Pozdrawiam serdecznie.
I cieszę się, że dbasz o przyrodę.
-
2017/05/04 10:49:57
@t. piechur

Miło poznać. A propos drzew, wyciąłem ich 200, bo śnieg je połamał i drzewa uschły, a las nie jest właściwie mój, kupiłem go dla swojego synka, bardzo dbam by rósł zdrowo tak jak synek. Zawczasu dosadziłem na nim kilkaset sadzonek, dokładnie w dzień katastrofy smoleńskiej. Taki dziwny przypadek. Marzatelę lubię czasem sprowokować, bo wie wszystko lepiej, podobnie jak moja żona.


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS