Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Jezus prawnym ojcem Jezusa-Zbawiciela

Ewangelia na niedzielę 18 grudnia 2016

Święta Rodzina

Jezus prawnym ojcem Jezusa-Zbawiciela
18A oto jak było z narodzeniem Jezusa Chrystusa: matka Jezusa był zaręczona z Józefem. Zanim jednak zamieszkali razem, poczęła z Ducha Świętego. 19Jej mąż Józef był człowiekiem pobożnym. Nie chciał jej zniesławić i dlatego postanowił rozstać się z Nią po kryjomu. 20A gdy tak zdecydował, anioł Pański ukazał mu się we śnie i powiedział: "Józefie, Synu Dawida, nie bój się przyjąć twojej żony Maryi, gdyż to, co się w Niej poczęło, pochodzi z Ducha Świętego. 21Urodzi Ona syna, a ty nadasz Mu imię Jezus, gdyż On uwolni swój lud od grzechów". 22A wszystko to się stało, aby się spełniło słowo Pana przekazane przez Proroka: 23Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, którego nazwą Emanuel, to znaczy "Bóg jest z nami". 24Gdy Józef zbudził się, uczynił tak, jak mu nakazał anioł Pański i przyjął swoją żonę.

Ewangelia wg Św. Mateusza, 1 18-24

Ten fragment Ewangelii to piękny obraz wielkiej pobożności Józefa. Zgodnie z prawem ludzkim powinien oddalić swoją żonę. Kochał ją bardzo, tak zwyczajnie, po ludzku i dlatego chciał to zrobić potajemnie. Boska interwencja spowodowała jednak, że nie zrobił tego. Całkowicie zawierzył Bogu i poddał się Jego woli. Z pewnością nie było mu łatwo, pewnie targały nim ludzkie wątpliwości, nasuwały się różne pytania. W końcu ilu ludziom zdarza się dowiedzieć, że jego narzeczona jest w ciąży i urodzi Syna Bożego?
Czy my tak potrafimy? Czy nie próbujemy dyskutować z Panem Bogiem, że chcielibyśmy coś inaczej ? Targować się i tłumaczyć, że przecież "co ludzie powiedzą"?  Jak wyglądałby dzisiejszy świat, gdyby Józef wybrał prawa ludzkie ponad Boskimi? Gdzie poszłaby Maryja? Domów samotnej matki wówczas nie było, a ludzie by ją potępili i odrzucili. Gdzie wówczas urodziłby się Jezus?


sobota, 17 grudnia 2016, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/12/21 11:11:42
" ..nadasz Mu imię Jezus, gdyż On uwolni swój lud od grzechów". A wszystko to się stało, aby się spełniło słowo Pana przekazane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, którego nazwą Emanuel,".
Czy ten anioł nie czytał Izajasza? Miał być Emanuel a nazwali Jezus. A może Emanuel jeszcze przyjdzie?
-
2016/12/23 18:05:45
@Pharlap
Wydaje mi się (choć nie czuję się tu wyrocznią), że oczekiwania dotyczą raczej przyjścia Mesjasza.
Jeśli chodzi o Emanuela - to Wikipedia mówi tak:
Emanuel


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS