Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Poniedziałek Wielkanocny

Ewangelia na Poniedziałek Wielkanocny, 28 marca 2016

 

po Zmartwychwstaniu

8 One zaś z lękiem, ale i wielką radością odeszły szybko od grobu i pobiegły oznajmić to Jego uczniom.
Jezus ukazuje się kobietom
9 A Jezus wyszedł im naprzeciw i pozdrowił ich: "Witajcie!". Wtedy one podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu hołd.  10 Jezus zaś rzekł do nich: "Nie bójcie się! Idźcie i powiedzcie swoim braciom, aby poszli do Galilei: tam Mnie zobaczą".
Przekupienie straży
11 Gdy były jeszcze w drodze, niektórzy strażnicy przyszli do miasta i powiadomili wyższych kapłanów o wszystkim, co się wydarzyło.  12 Oni zebrali się ze starszymi i po naradzie dali żołnierzom dużo pieniędzy, 13 nakazując: Mówcie tak: Nocą, kiedy zasnęliśmy, przyszli Jego uczniowie i wkradli Go. 14  A jeżeli dowie się  o tym namiestnik, wyjaśnimy mu to, żebyście nie mieli kłopotów". 15 Oni wzięli pieniądze i zrobili tak, jak ich pouczono. I rozeszła się ta wieść wśród Żydów, i jest powtarzana aż do dnia dzisiejszego.  

Ewangelia wg Św.Mateusza 28 , 8-15

Poniedziałek w Oktawie Wielkiej Nocy. W sensie formalnym - nie różni się od wtorku, środy i pozostałych dni w tym tygodniu. Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest tak ważne, że obchodzimy je nie przez 1jeden  dzień,a przez osiem - dlatego mówimy o oktawie. Nawet najbliższy piątek będzie "świąteczny" czyli bez postu.
Udział we mszy św.nie jest dziś obowiązkowy, od kilku lat nie jest to święto nakazane. Tradycja jednak ma tu z pewnością duże znaczenie - w drugi dzień świąt po prostu idzie się do kościoła, zawsze się chodziło. No i jednak jest to dzień wolny, można dalej świętować i to nie tylko siedząc przy suto zastawionym stole. Tym bardziej, że pogoda dopisuje. Jest świetna okazja, aby odrywając się od codziennego zabiegania, po prostu odpocząć.

A dzisiejsza perykopa? Oceniając w kategoriach współczesnych - doskonały przykład skutecznej kampanii PR. Strażnicy opowiedzieli o wykradzeniu zwłok Jezusa i wśród Żydów ta pogłoska trwa. A jednocześnie - po 2000 lat chrześcijaństwo jest największą religią świata. Moim zdaniem zawdzięczamy to temu, że pierwsi chrześcijanie głosili swoją wiarę nie tylko przez słowa, ale przede wszystkim czynami, swoim własnym życiem głosząc prawdę Ewangelii. Szkoda, że nasza wiara nie jest tak głęboka i sięgająca źródeł? 

 

poniedziałek, 28 marca 2016, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS