Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Porządkując groby...

Koniec października to czas, gdy na wszystkich cmentarzach w całym kraju można zauważyć wzmożony ruch. Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki już za kilka dni, a więc trzeba przygotować, żeby później nie stać nad zarośniętą, pełną liści i śmieci mogiłą czy też brudnym pomnikiem. Ja duże porządki zrobiłam już pod koniec września - nie byłam pewna, jaka później będzie pogoda.
Wyrzucając śmieci, trafiłam na taki obrazek:

śmietnik na cmentarzu 

Patrząc na przysypany śmieciami krzyż na śmietniku, poczułam się dziwnie...
Z rodzinnego domu wyniosłam zasadę, że nic poświęconego nie powinno znaleźć się na śmietniku. Ten krzyż z pewnością był poświęcony na pogrzebie - prawdopodobnie ktoś postawił pomnik i drewniany krzyż okazał się już niepotrzebny. Dużo pewnie zależy od lokalnych zwyczajów, ale u mnie powszechną praktyką jest albo zakopywanie krzyża pod płytą pomnika, albo spalenie go. Tu chyba ktoś nie dopilnował, albo nie było to dla niego ważne.
W każdym razie - widok krzyża na śmietniku działa przygnębiająco, szczególnie jeśli spojrzeć na to symbolicznie, biorąc pod uwagę wartości, które za nim stoją.


środa, 29 października 2014, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/10/29 15:34:20
To już coś więcej niż symbol; to real.

Mnie natomiast od lat irytuje nieziemsko, że cmentarze katolickie są pozbawione toalet. Mieszkam godzinkę drogi od cmentarza w jedną stronę i zawsze wszystko robię w pośpiechu i z obawą. Może się to komuś wydać zabawne, ale przecież to zwyczajne ludzkie potrzeby. A już prawdziwa tragedia jest w czasie pogrzebów, bo ludzie są już po godzinnej mszy, a niektórzy i po czuwaniu przy trumnie. Dziś był wyjątkowo piękny dzień i naprawdę miałam ochotę poodwiedzać nie tylko najbliższe groby, ale...eh...
-
2014/10/29 15:48:28
@Avianca
Normalne i ludzkie potrzeby. To jednak kwestia zarządcy cmentarza. Tam, gdzie ja bywam - toalety są. Wprawdzie murowane tylko przy bramie głównej, ale w oddalonych miejscach stoją TOI-TOI. Czynne i czyste - o dziwo wcale nie odstraszają.
-
2014/11/03 14:16:58
Faktycznie, widok jest to raczej niecodzienny, ale i nie powinien mieć miejsca. Swoją drogą, co zrobić choćby ze starym, zniszczonym krzyżem czy innym poświęconym przedmiotem?
-
2014/11/04 10:32:43
@Wiola
U mnie w domu takie poświęcone rzeczy paliło się. Zostało mi to we krwi i wprawdzie mieszkając w bloku,w dużym mieście nie mam takiej możliwości - to zbieram i raz na jakiś czas zawożę do siostry, która ma dom i piec.


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS