Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Tobie dam klucze królestwa niebieskiego

Ewangelia na niedzielę 21 sierpnia 2011

 

Jezus daje klucze Piotrowi

Potrzeba męstwa
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: ?Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?? A oni odpowiedzieli: ?Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków?. Jezus zapytał ich: ?A wy za kogo Mnie uważacie??. Odpowiedział Szymon Piotr: ?Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego?. Na to Jezus mu rzekł: ?Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie?".
Wtedy przykazał uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem..

Ewangelia wg Św. Mateusza 16 , 13 - 20

Czy to na ten właśnie moment przypada symboliczne powstanie Kościoła? Święty Piotr dostał wielką władzę, ale jednocześnie - wielką odpowiedzialność. Czy on sam i jego kolejni następcy dobrze wypełniali swoją misję? O taki Kościół chodziło?
Jestem katoliczką i pozostaję w strukturach Kościoła. Są jednak chwile, gdy nie czuję się w nim dobrze. Nie przekonuje mnie wizja Kościoła jako oblężonej twierdzy - za murami są też nasi bliźni i nie możemy o tym zapominać.
Gdy swego czasu dominikanin o.Ludwik Wiśniewski zdiagnozował problemy współczesnego polskiego Kościoła:
Winy mojego Kościoła
nie wzbudziło to niestety żadnej głębszej refleksji. Łatwiej i prościej było zdyskredytować osobę samego dominikanina niż spróbować zastanowić się nad przedstawionymi przez niego problemami. Od uciekania przed dyskusją - problemy nie znikną, a kiedyś mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Ojciec Rydzyk, Fronda, ks.Natanek - czy widząc takie oblicze Kościoła można zapragnąć być chrześcijaninem? katolikiem? Nawet patrząc na wypowiedzi niektórych naszych hierarchów - mam wrażenie, że widać w nich troskę o Kościół - bardziej jednak Namietnikowy niż Chrystusowy.
I to mnie martwi...

niedziela, 21 sierpnia 2011, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/08/21 09:24:00
Mieliśmy też dzięki Bogu i JPII, który wyraźnie wskazał drogę ku ekumenizmowi. Idąc tą drogą nie omijasz nikogo, nie dyskredytujesz, możesz śmiało realizować dekalog, który w końcu nie jest niczym więcej niż uszczegółowieniem przykazania najpierwszego: będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego. "Miłość, ta jest najpierwsza".
-
2011/08/21 19:34:54
@Avianca
Biorąc pod uwagę, że JPII kochaliśmy, ale nie słuchaliśmy - to w pamięci mamy kremówki i barkę, a nie encykliki.
-
2011/08/24 13:14:22
Może nie warto użalać się nad kondycją ludzi którzy są w Kościele? Czy Kościół byłby lepszy gdyby wyrzucono z niego ks. Rydzyka... ks. Natanka już zawieszono. A co jeśli kiedyś komuś nie spodobałyby się zachowania Twoje lub moje?

Bóg ma Swój plan, pełen miłości wobec o. Rydzyka, ks. Natanka, członków Frondy, i wielu innych. Dla każdego w swoim czasie. Każdy może się nawrócić. Warto poświęcić Bogu swój czas; iść drogą prowadzącą do Boga, nie oglądając się na innych. Tak mi się wydaje.
-
2011/08/24 16:04:01
@rdabr
Może masz rację. Choć ja sama - też w końcu będąć członkiem Kościoła - sama zaczynam sie zastanawiać, czy to może nie ja odchodzę?
-
2011/08/24 17:00:46
Tak, ja też miewam czasami takie myśli.

Myślę że przeżywamy jakiś dziwny okres w życiu Kościoła. Odbieramy pewne rzeczy po ludzku, a z Bożej perspektywy wygląda pewnie wszystko inaczej. Niektórzy mówią że Kościół przeżywa czas oczyszczenia. Wszystko co złe - minie, chociaż, być może, wydarzy się jeszcze wiele.
-
2011/08/24 17:27:10
@rdabr
Fakt, choc trudno spojrzeć z dystansu.
-
2011/08/29 09:38:14
Ja widzę jakby dwa światy. Z jednej strony spotykam fantastycznych księży, oddanych służbie Bożej, prowadzący działalność duszpasterską a z drugiej no właśnie... Niezdecydowanych biskupów, Rydzyka, która atakowany jest za wszystko, Natanka i inne problemy. Tymczasem ten drugi obraz, niekorzystny dostrzegam w mediach. Ten pierwszy obraz, to mój obraz jaki spotykam w kościele. Naprawdę, kiedy słyszę jakieś info o kościele z telewizji to krew mi się burzy, bo widzę, że jest to przekrzywiane, jak by pokazywane w krzywym zwierciadle
-
2011/08/29 10:17:13
Czy naprawdę uważasz, że główny problem polega na tym, że media pokazują problem? Przemilczenie spowoduje, że zniknie sam?
Czy Twoim zdaniem TV Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik manipulują pokazujac wykrzywiony obraz o.Rydzyka? A to co ks.Natanek umieszcza w sieci to zmanipulowane nagrania? I na tej podstawie KEP udzielił poparcia abpowi Dziwiszowi w sprawie suspensy?
-
2011/09/06 10:45:46
Może ten obraz nie jest pełny - lepiej w nim widać tych "dziwnych" kapłanów, niż tych dobrych?
-
Gość: Przemek, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/03/07 02:18:41
Klucze nie zostaly przekazane tylko piotrowi, ale kazdemu kto pozna Chrystusa. Jesli ktos uwaza ze slowa "i tobie dam klucze" tycza sie tylko Piotra, to jak wytlumaczy takie same zwroty Pana Jezusa do innych apostolow? Piotr nie jest skala - to slow dopisane przez tlumaczy (wyraz w klamrze) - takie sa wyjasnienia przy Bibli Tysiaclecia.

Kosciol to nie kosciol fizyczny, ale kosciol duchowy, tych co narodzili sie na nowo nie z ciala, ale z Ducha Swietego. Nowo narodzeni Chrzescijanie naleza do Jezusa i On jest ich Skala, zgodnie z tym co mowi Biblia.


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS