Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Przypowieść o zaproszonych na ucztę

Ewangelia na niedzielę 12 października 2008

UCZTA 

Przypowieść o uczce królewskiej
A Jezus znowu móił do nich w przpowieściach:
"Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił synowi ucztę weselną. Posłał służących, zeby zwołali zaproszonych na ucztę. Ale oni nie chcieli przyjść przyjśc. Posłał ponownie innych służących i polecił im: 'Powiedzcie zaproszonym:Przygotowałem już ucztę. Zabiłem woły i tuczne zwierzęta. Wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!.' Oni jednak to zlekceważyli. Jeden poszedł na swoje pole, drugi załatwiał sprawy handlowe, pozostali zaś pochwycili służących, znieważyli ich i pozabijali. Wtedy król rozgniewał się i posłął żołnierzy, aby wytracili tych zabójcó, a ich miasto spalili. Sługom natomiast powiedział" 'Uczta jest wprawdzie gotowa, ale zaproszeni nie okazali się jej godni. Wyjdźcie więc na rozstaje dróg i kogokolwiek spotkacie, zaproście na ucztę'. Słudzy wyszli i sprowadzili wszystkich, których spotkali na drodze, zarówno złych, jak i dobrych. I sala weselna zapełniła sie gośćmi.
Wtedy wszedł król, aby przyjrzec się gościom. Zobaczył kogoś, kto nie był ubrany odświętnie. Zapytał: 'Przyjacielu, jak tutaj wszedłeś bez odświętnego stroju?" On zaś milczał: Wtedy król rozkazał sługom: 'Zwiążcie mu nogi i ręce i wyrzućcie go na zewnatrz, w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów'.
Bo wielu jest zaproszonych, a mało wybranych." 


 Ewangelia wg Św. Mateusza 22 , 1-14

Czytanie na dziś, podobnie jak perykopa z ubiegłego tygodnia - ma swój kontekst historyczny. Zaproszenie wysłane zostało najpierw do narodu wybranego, który je odrzucił i na ucztę nie przyszedł. A my jesteśmy poganami ściagniętymi z rozstajów dróg....
Czy jesteśmy odświętnie ubrani? Może niekoniecznie dosłownie - w nową sukienkę czy świeżo wyprasowany garnitur.  Bardziej istotne jest to, jak wygląda nasze wnętrze. Czy na pewno jesteśmy gotowi na na ucztę weselną?  Zaproszenie mamy - otrzymaliśmy je w momencie chrztu. Jak na nie odpowiadamy?

sobota, 11 października 2008, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/10/14 17:09:47
Możemy śmiało powiedzieć, że Bóg co niedziela zaprasza nas na swoją ucztę. Niestety czasami ostentacyjnie to zaproszenie odrzucamy cóż albo obiad u rodziny albo mała rundka między sklepowymi regałami. A co do stroju obowiązującego na Pańskiej Uczcie to fakt często przychodzimy upaprani, brudni i śmierdzący tym brudem niewątpliwie jest grzech. A grzech prowadzi tam gdzie płacz i zgrzytanie zębów.
-
Gość: laik pb, *.za.digi.pl
2012/05/17 21:28:27
Chyba porównanie do Eucharystii nie jest trafione: przypowieść wypowiedziana była przed Ostatnią Wieczerzą.
-
2012/05/17 21:40:03
@Laik
Ale czy właśnie Ostatnia Wieczerza nie jest ustanowieniem Eucharystii?
Pomijam już fakt, że ja w swoim komentarzu nie wspominam o Eucharystii.
-
Gość: laik pb, *.za.digi.pl
2012/05/19 23:33:05
do marzatela:
słusznie, mój komentarz był raczej do komentarza luceata.
Miałem na myśli jedynie to, że Jezus nie mógł mówić o mszy świętej, bo jeszcze jej (przynajmniej w obecnym sensie) nie ustanowił. Ale jestem laikiem, więc mogę się mylić.
pozdrawiam,
-
2012/05/20 11:53:51
@laik
OK


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS