Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Przypowieśc o skarbie i perle

Ewangelia na niedzielę 27 lipca '08

Przypowieść o skarbie i perle
Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w polu. Znalazł go pewien człowiek. Ukrył go z powrotem i bardzo uradowany odszedł. Sprzedał wszystko, co posiadał i kupił to pole.
Królestwo niebieskie podobne jest także do kupca, któy poszukiwał pięknych pereł. Gdy znalazł jedną, niezwykle cenną, sprzedał wszystko co posiadał i kupił ją.
Przypowieść o sieci
Królestwo niebieskie podobne jest również do sieci zarzuconej w morze, która zagarnia róznego rodzaju ryby. Kiedy jest pełna wyciąga się ją. Dobre ryby wybiera się do naczyń, a złe wyrzuca. Podobnie bedzie przy końcu świata. Zjawią się aniołowie, oddzielą złych od sprawiedliwych i wrzucą ich do rozpalonego pieca. Tam będize płacz i zgrzytanie zębów.
"Zrozumieliście to wszystko ?". Powiedzieli Mu: "Tak!". Wtedy im powiedział: " Właśnie dlatego każdy nauczyciel Pisma, gdy staje się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do gospodarza domu, który ze swego skarbca wyjmuje to, co nowe i stare." 

Ewangelia wg Św. Mateusza 13 , 44- 52

Cóż, to co w życiu najważniejsze można w pewien sposób przyrównać do skarbu czy perły.  Choć w tych przypowieściach zabrakło mi opisu zdobywania.  Czy można było znaleziony skarb po prostu ukraść? A napadając na właściciela perły - zabrać ją siłą?  Teoretycznie przecież tak, ale z pewnością nie o to chodzi. Skarb zdobyty nieuczciwie - przestaje być skarbem, staje się wyrzutem sumienia. I nie daje prawdziwej radości.
Często powtarzam myśl "Szczęście to krótka chwila pomiędzy wyciągniętą ręka i zerwanym jabłkiem" A to oznacza, że droga do celu jest ważna i może dawać zadowolenie. Liczy się cel i dążenie do niego. Nawet jeżeli czasami zbaczamy z drogi, upadamy czy wątpimy w sens dążenia.

niedziela, 27 lipca 2008, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Murek, *.itsa.net.pl
2014/07/29 16:16:07
Warto zauważyć że w tej drugiej przypowieści królestwo Boże nie jest perłą jak można by się było spodziewać a kupcem a to my jesteśmy perłami, perła kształtuje się z z piasku które uwiera małże ale ona z tego cierpienia robi coś pięknego. Dlatego jeśli coś Cię boli to staraj się przekształcić to w coś pięknego;)


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS