Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Siedem grzechów głównych - PYCHA

pycha

Źródłem wszelkiego grzechu jest pycha  - Św. Augustyn

Pycha czyli zarozumiałość i to nie tylko w stosunku do innych ludzi, ale również w stosunku do Boga. Przywara bardzo ludzka, zaczęło się od Ewy w raju, była starobiblijna wieża Babel. Jest również dziś, w głębi nas.
Nie chodzi tu jednak o zwykła zarozumiałość. Trochę poczucia własnego "jestem w tym dobra" moze być nawet motywujące. Myślę, że o grzechu pychy możemy mówić wtedy, gdy sami czując się doskonali - przestajemy odczuwac potrzebę Boga.  A w samych sobie nie znajdujemy nic co chcielibyśmy poprawić . Nie wystarczy nie kraść, nie zabijać czy nie cudzołożyć - nawet jeśli wszyscy dookoła by to robili. Gdy kiedys staniemy przed Bogiem - nie będzie miało najmniejszego znaczenia to, że inni byli może gorsi - istotne będzie tylko to - czy my byliśmy dobrzy. W skali bezwględnej, nie w odniesieniu do innych.

Człowiek pyszny widząc się doskonałym nie widzi potrzeby poprawy, własnego doskonalenia. Wprost przeciwnie - łatwo ulega pokusie osądzania innych. A przecież nasze życie polega właśnie na tym, aby z każdym dniem starac się być coraz lepszym. Tylko w ten sposób możemy wzmacniać naszą wiarę. Wzorem może tu byc sam Jezus, który potrafił schylic się nisko i umyć nogi własnym uczniom....        

niedziela, 20 maja 2007, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , *.centertel.pl
2013/11/18 17:38:59
Bunt aniołów to pierwszy przejaw pychy.


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS