Jestem katoliczką. Ale tak naprawdę co to oznacza? Jaki ma to wpływ na moje życie codzienne, na wszystkie małe sprawy, na dokonywane wybory?
Blog > Komentarze do wpisu

Święty Józef

Dziś Uroczystość Świętego Józefa. A ponieważ znalazłam materiał w moich starociach - więc będzie na pożółkłych kartkach. Z wyjątkiem zdjęcia - w oryginale jest czarno-biały obraz konajacego Św. Józefa, a prz Jego łożu - Jezus i Matka Boska. Padł mi jednak skaner - więc poszukałam w sieci i na stronie  szczytniak.republika.pl/krzyz.html znalazłam to :

  

Święty Józef 

Z "Przewodnika Katolickiego" z 16 marca 1930 roku

NA UROCZYSTOŚC ŚWIĘTEGO JÓZEFA
19 MARCA

W ramionach Jezusa i Marji 

Gdy wielkopostne biją dzwony,
Gdy Gorzkich żalów nuta płynie,
Posłuchaj głosów z tamtej strony,
O tej, co przyjdzie, myśł godzinie!
Na Józefowe spójrz konanie
 ramionach Boga, Bożej Matki: -
Niech troje tych przy tobie stanie.
Gdy przyjdzie wydac tchu ostatki.

 

ŚWIĘTY JÓZEF
Oblubieniec Najświętszej marji Panny

   Społeczność katolicka szczególną cześć oddaje Józefowi św. Papież Pius IX ogłosił go w roku 1871 głównym patronem Kościoła. Czcimy go również jako patrona rodzin chrześcijańskich i patrona dobrej śmierci. 
   Niektórzy pisarze dowodzą, ze św. Józef już w młodych latach złożył ślub czystośći, tak samo, jak uczyniła to Najświętsza Panna, od dzieciństwa swego poświęciła się na służbe Bożą w świątyni w Jerozolimie. W ten sposób, gdy Marja Panna z woli Boga zawarła związek małżeński ze św. Józefem, według wyrażenia jednego z wielkich pisarzy kościelnych - "dziewictwo jednego połączone zostało z dziewictwem drugiego" i związek ten był jakby związkiem dwojga aniołów.
   Opiekuńczą rolę św.Józefa nad święta Rodziną uwydatnia Ewangelia zaróno podczas ucieczki do Egiptu, jak i podczas pobytu w Nazarecie, gdzie Jóżef św. z pracy rąk utrzymywał Jezusa i Marję.
   Żaden święty nie dostąpił tego zaszczytu i tego szczęścia, które było udziałem św.Józefa.  Codziennie oglądał swojego Boga i odkupiciela, był świadkiem Jego dziecięcych, niewinnych igraszek, był Jego opiekunem i żywicielem, świadkiem pierwszego wystąpienia w świątyni jerozolimskiej, gdzie jako dwunastoletnie pacholę zadziwił Jezus Swą mądrością doktorów uczonych w piśmie. A kiedy liczący okolo siedemdziesiąt i pięc lat świątobliwego życia św. Józef odejśc miał do nieba po nagrodę wieczną, zasnął narękach Marji i Jezusa - na rękach Tego, któremu sam był Piastunem. 

Komentarz taki nieco infantylny, prawda ? Przynajmniej z dzisiejszej perspektywy. Niemniej jednak - św. Józef jest patronem rodzin i dobrej śmierci do dzisiejszych czasów. I stanowi wzór do naśladowana dla wszystkich ojców ...    

 

 

niedziela, 18 marca 2007, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Twoja wyszukiwarka


ministat liczniki.org

Zobacz najciekawsze strony katolickieSkopiuj CSS